Lidhu me ne

Sport

Mohamed Salah:futbollisti i cili ka shkatërruar islamofobinë në Liverpool

Mohamed Salah, futbollisti Egjiptian, golashënuesi rekord që luan për klubin e futbollit Liverpool, është në kulmin e popullaritetit të tij tani.  Por ndikimi i tij shtrihet shumë larg kufijve të një fushe futbolli. 

Jo vetëm që ai është futbollisti mysliman më i njohur gjerësisht në botë për momentin, por dy vjet më parë një studim i kryer nga studiuesit e Universitetit të Stanfordit zbuloi se që kur Salah filloi të luante për Liverpool FC, krimet e urrejtjes ranë me 19 për qind dhe anti-komentet e myslimanëve në internet u ulën me 50 përqind.

Paragjykimi racor dhe fanatizmi fetar kanë ekzistuar midis njerëzve për shumë shekuj.  Por historia ka treguar se sportistët janë të aftë të bëjnë një ndikim të rëndësishëm në qëndrimet kulturore të pjesëve të mëdha të popullsisë. 

Një person i tillë ishte edhe i madhi Muhamed Ali.

Boksieri doli kundër Qeverisë më të fuqishme të botës dhe refuzoi të luftojë në luftën kundër Vietnamit për shkak të besimeve të tij personale dhe fetare.  Qeveria e SHBA e ngacmoi atë pa mëshirë, por ai doli fitimtar pas një beteje të vështirë në gjykatë.  Ai më pas u ngjit përsëri në ring për të marrë përsëri kurorën që i kishin rrëmbyer padrejtësisht.  Padyshim që ai ishte Sportisti më i Madh në histori.

Jeta e luftës së vendosur të Aliut u bë një frymëzim për shumë njerëz duke prerë përçarjet racore dhe fetare.  Në një masë më të vogël, Mohammed Salah, i quajtur gjithashtu Faraoni ose Mbreti Egjiptian, ka arritur një arritje të ngjashme në qytetin e Liverpoolit.  Popullariteti dhe ndjekja e tij nga adhuruesit i ka tejkaluar kufijtë fetarë dhe i ka bashkuar të gjithë së bashku.

Universiteti Stanford, themeluar në 1885 në SHBA, vlerësohet si një nga Universitetet më të mira në botë.  Studimi i tyre përdori një përzierje të të dhënave në dispozicion me departamentin e policisë, rreth 15 milion tweets nga tifozët e futbollit dhe mendimet personale të 8000 tifozëve.  Interesimi që Salah ka shkaktuar mes tifozëve në Liverpool ka rritur ndërgjegjësimin kulturor në mesin e popullatës lokale.  “Duke shikuar lojëra dhe intervista dhe përmbajtje në faqet e mediave sociale të Salah, tifozët kanë qenë të ekspozuar ndaj informacionit të pasur në lidhje me jetën e Salah brenda dhe jashtë fushës”, deklaroi hulumtimi.

Personaliteti i gëzuar i Salah dhe bëmat e tij duke shënuar gola frymëzuan një pjesë të konsiderueshme të të rinjve të Liverpool.  Për hir të tij ata janë madje të gatshëm të kalojnë në Islam thonë ata.  Shumë nga tifozët e tij të zjarrtë kanë krijuar një brohoritje të cilën ata e bërtasin njëzëri kur duan të tregojnë mbështetjen e tyre për Mo Salah.

 “Nëse ai është mjaft i mirë për ty, ai është mjaft i mirë për mua.  Nëse ai shënon disa të tjera, edhe unë do të jem mysliman. ”

Raportohet se Salah është një mysliman i devotshëm dhe ai nuk heziton të tregojë përkatësinë e tij fetare.  Sharmi i tij personal dhe personaliteti tërheqës i kanë shtuar popullaritetit të tij mes tifozëve të Liverpool.  Prova e ndikimit të tij mund të shihet nga fakti se ai ishte paraqitur në kopertinën e dy revistave kryesore përkatësisht GQ Lindja e Mesme dhe TIME.  Në vitin 2018, revista amerikane GQ Middle East mbart një histori me metrazh të gjatë me titull “Ngritja e Pandalshme e Mo Salah”.  Në vitin 2019, TIME e paraqiti atë në kopertinë si në mesin e 100 Njerëzve me Më Ndikim.

Historia e Mohamed Salah filloi ditën kur ai lindi, 15 qershor 1992 në fshatin Nagrig të guvernatorit Gharbia pranë qytetit Basyoun.  Gazetari italian Luca Caioli i cili ka shkruar një biografi të Mo Salah ka deklaruar se fshati i tij Nagrig shtrihet në një rajon i cili është i njohur për prodhimin e qepëve të kuqe dhe Jaseminës.  Jasemini eksportohet në Francë dhe Rusi për përdorim në industrinë e parfumeve.

Babai i Mo Salah Hamed Mahrous Ghaly ishte një zyrtar qeveritar dhe një nga eksportuesit e jasemines.  Kur Salah ishte djalë i ri, miqtë e tij e quanin Momo.  Ai ishte një djalosh i ndrojtur, por shumë i mirë në futboll dhe idhujt e tij ishin Hossam Hassan që ishte golashënuesi më i madh i Egjiptit dhe Mohamed Aboutrika një tjetër lojtar legjendar.  Ai gjithashtu admironte Zinedine Zidane, kapitenin e Francës prindërit e të cilit ishin nga Algjeria dhe Ronaldo de Lima i Brazilit.

Ndërsa ishte akoma një adoleshent Salah u bashkua me një klub me emrin Ittihad në qytetin afër Basyoun.  Dhe ndërsa luante në Basyoun, ai u pikas nga një skaut i talenteve dhe më pas karriera e tij e futbollit mori hov.  Karriera e tij e vjetër filloi me klubin me emrin Al Mokawloon nga ku ai u mor nga klubi zviceran Basel.  Performancat e tij i dhanë atij një shans për të luajtur për Chelsea në Premier League angleze dhe që atëherë nuk kishte më kthim prapa.  Fillimisht ai nuk bëri një ndikim të madh.  Kjo ndodhi kur ai bëri një transferim te Liverpool për një tarifë rekord prej gati 37 milion paund.

Ai ishte lojtari i parë egjiptian tek Liverpool.  Ai shënoi një gol në ndeshjen e tij të parë kundër Watford dhe vazhdoi të shënonte në pothuajse çdo ndeshje më pas.  Në vitet e para në Mbretërinë e Bashkuar, Salah u përball me disa abuzime racore por që shpejt u shua pasi ai u bë një figurë popullore.  Rekordet ranë në këmbët e tij dhe ai u bë një lojtar i rëndësishëm në sytë e trajnerit Jurgen Klopp.  Më 31 janar 2021, Salah u bë lojtari i pestë i Liverpoolit në histori që shënoi më shumë se 20 gola në të gjitha garat në katër sezone të njëpasnjëshme.

Por nuk ka qenë gjithçka e qetë për të.  Edhe atij i është dashur të përballet me kritika.  Kur ai postoi një foto të tij dhe familjes së tij duke qëndruar pranë një peme të Krishtlindjes, ai u kritikua nga disa bashkëkombas të tij për veprën.  Kur ai shkroi titra në anglisht në vend të arabishtes, përsëri ai u përball me kritika.  Por Salah gjithnjë i qeshur i ka marrë të gjitha me qetësi.  Ai është një njeri që nuk humbet lehtë durimin e tij.

Në një rast kur një hajdut hyri në shtëpinë e tij dhe vodhi disa sende me vlerë, ai nuk pranoi të ngrinte akuza pasi hajduti u kap.  Në vend të kësaj, ai takoi njeriun fajtor dhe e këshilloi atë të ndreqte mënyrat e tij dhe të ndiqte nje profesion të ndershëm.

Gruaja e tij Magi Sadeq është një person me profil shumë të thjeshte, ndryshe nga shumë gra të yjeve.  Edhe pse ajo ka ndjekur funksione me Salah, ajo ka mbetur në prapavijë.  Edhe ajo lindi dhe u rrit në fshatin Nagrig dhe ndoqi të njëjtën shkollë fillore me Salah.  Më vonë ajo studioi dhe mori një diplomë Bachelor në Tregti nga Aleksandria.  Ata u martuan në vitin 2013 dhe fëmija i tyre i parë ishte një vajzë të cilën ata e quajtën Makka sipas qytetit të shenjtë në Arabinë Saudite.  Në vitin 2020 ata u bekuan me një vajzë tjetër të cilën e quajtën Kayan.

pregatiti:bota-islame.com

Me teper

Stil3 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar3 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar4 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime4 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike4 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport4 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar4 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Kryesore4 orë më herët

Kë po paguajmë 100 milionë euro? – Nga Klodian Tomorri

Nga Klodian Tomorri – Njerëzit dëgjojnë që sektori publik është zgjeruar me 20 mijë vetë vitet e fundit dhe ndoshta...

Stil4 orë më herët

Cilat janë shenjat e horoskopit që urrehen me njëra-tjetrën

Dashi me AkrepinDashi i urren ata që nuk janë të thjeshtë, spontan dhe të drejtpërdrejtë, siç janë njerëzit e shenjës...

Radar11 orë më herët

Teksa të gjithë flasin për ndarjen e tij nga Oriola Marashi, Eros Grezda me dy fjalë i tha të gjitha

Oriola Marashi dhe Eros Grezda ishin një nga çiftet më të komentuar të show biz-it derisa në media u përfol...

Facebook