Lidhu me ne

Kryesore

Arian Çani: Jemi futur në epokën e Ramës, do mbreterojë deri në vitin 2029

Krimet zgjedhore janë tashmë tema kryesore që kanë pasuar zgjedhjet e 25 prillit në vendin tonë. Zbardhja e këtyre krimeve sipas gazetarit Arian Çani nuk do të ndryshonte rezultatin e zgjedhjeve dhe për opinionin publik nuk kanë asnjë rëndësi sipas tij. I ftuar në studion e lajmeve të MCN TV, Çani tha vendi tashmë është futur në “epokën Rama”dhe ai mund të qeverisë deri në vitin 2029-të i parrezikuar.

Shpallen fituesit e sondazhit të KOHA JONE online. Çmimi special shkon për Vjosa Osmanin

“Gjithçka përmbyset nëse do kishte një aksident”, shtoi më tej gazetari.

Intervista e Arian Çanit në MCN TV:

Ambasadori i OSBE-së në Elbasan shprehu besimin se drejtësia do të zbardhë krimet elektorale të 25 Prillit. Ju besoni se kjo do të ndodhë apo edhe këto hetime do kenë fatin e dosjes së Dibrës?

Çani: Mendoj që në konteksitn aktual nuk ka rëndësi nëse zbardhen apo jo këto vrasje. Në çdo kontekst ajo që mbetet është rezultati, nuk ka rëndësi nëse kjo lloj drejtësie do t’i zbardhë. Kur flasim për krime elektorale pyetja që shtrohet është ç’vlerë kanë këto? Do ndryshojnë rezultatin e zgjedhjeve? Jo. Për opinion publik s’ka asnjë rëndësi, përveç familjarëve që e vajtojnë. Rasti Elbasanit ishte flagrant. Policia  kamufloi dhe e deklaroi pas zgjedhjeve.

Partia Demokratike kërkon rivotim në 9 qarqe, sa realiste është kjo kërkesë?

Çani: Nuk besoj që do të ketë një ripërsëritje. Kjo histori është mbyllur. Këto janë ankesa dhe qarje pas vakisë. Vakia ka ndodhur për PD. Janë si ato të qarat e fëmijëve, një ditë do pushojë dhe do vazhdojë jetën.

Në një vend demokratik kështu do ishte?

Çani: Në një vend normal nuk do kishte kërkesa të tilla, ky është një vend hibrid. Në një vend si Shqipëria s’kanë asnjë vlerë. Duhen parë dosjet, a janë vërtetë prova sepse ende nuk dihen. Edhe sikur të jenë prova të mjaftueshme për të rrëzuar zgjedhjet prapë mendoj se kjo histori është e mbyllur. Rikthimi i një palë zgjedhjeve tek ne do ishte utopike. Unë nuk kam shpresa fare, zgjedhjet janë të mbyllura. Basha duhet të ketë një alibi të fortë për të mos ikur nga ai post. Do dalin kandidatura, do ketë zhurmë dhe Bashës i duhet një alibi. Pa mohuar masakrën elektorale që është bërë. Nuk besoj te ajo lloj drejtësie. Janë dosje që Basha t’ia hedhë në fytyrë kundërshtarëve të tij për t’i thënë që kushdo të ishte në vendin e tij do bënte si ai. Basha po përgatit dosjen e tij të madhe për të mos ikur. Kjo është në të keqen e PD, Basha kërkon thjeshtë karrierën e tij. Njeriu që përfiton në të gjithë këtë është kryeministri, jemi futur në epokën e tij dhe ai mund të qeverisë deri në vitin 2029-të. Rama përveç ndonjë aksidenti nuk është fare i rrezikuar. Ai është bariu i mirë i tufës së deleve dhe ata që ngrenë krye do t’i hedhë në greminë, të tjerët do t’i fërkojë. Gjithçka përmbyset nëse do kishte një aksident.

Ç’lloj aksidenti?

Çani: Aksidente që nuk varen nga ne, ose varen, por nuk i parashikojmë dot.

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike40 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet50 minuta më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport54 minuta më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar4 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar4 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime4 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike5 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook