Lidhu me ne

Kioske

Kush është Enkeleda Kapedani, dhe a luftohet krimi me Miss-e ?!

Nga Ylli Dylgjeri

Nuk luftohet krimi me Miss-e!


Sapo e mësova se Kryetarja e Gjykates se Elbasanit ka konkuruar vite te shkuar në konkursin e bukurisë, Miss Albania.

Pas ketij informacioni pësova një zhgënjim akoma më të madh për perpjekjet që bën vendi im në luften ndaj krimit. Akoma më i rënde bëhet ky fakt, kur kjo femer bukurie vihet të gjykojë mbi altarin e drejtesise se një qyteti ku krimi e bandat bëjnë kërdinë çdo dite të zakonshme apo ditë vere.


Ky emrim nga superiorët është me shume se nje papergjegjshmeri, eshte nje tallje, nje fyerje per publikun, per shoqerine, per kohen ku jetojme.


Ne jete, nga detyrat qe kam pasur ne rend apo drejtesi, kam mesuar thenien se ushtari vetem ne lufte, ne beteje, i mban gradat e gjeneralit ne xhep.


Çfare lufte beri Enkeleda? Çfare betejash perjetoi Ajo? Po te kerkoj ne CV-ne e saj fillimisht do te me dale perpara konkursi i bukurise ku Ajo ecte mbi pasarelen e Miss-it.


Po, kush është Enkeleda Kapedani?


Si mund ajo të ngjitej brenda një kohe të shkurtër në majat më të larta të karrierës? Eshte shpallur si fillim “Miss Shqipëria” në konkursin e bukurisë në vitin 2003, dhe kaq.

Te tjerat jane studime ne drejtesi dhe zbukurimet ne shoqeri. Me thoni ju lutem ç’prova kaloi gjyqtarja ne drejtesi? Cila eshte kariera e saj? Ku u perplas? Ku dalloi? Ku u dogj per ligjin?

Jeta dhe detyra me ka njohur ne perendim me femra, agjente te krimit qe kane bere edhe punen e prostitutes per ti sherbyer vendit te tyre. Po, po, nje agjente kriminale ne Danimarke punoi 2 vite ne shtepite publike te Hong Kongut per te zbuluar rrjetet e droges qe lidheshin me atdheun e saj. Pas kesaj pune ajo vijoj karieren deri ne kolonele ne strukturat e larta policore.

Keto jane sprovat. Kjo eshte eksperienca.

Te tilla nuk ka Enkeleda. E shumta jane videot me sfilatat ne gjykate dhe parakalimet e pese makinave ne rruget me shi te Elbasanit me 130 km ne ore!

Ne statuset e mija ne FB, pas publikimit te videove te saj kam bere humor duke mos i vlersuar ato, biles here, here, kritikat e disa gazetareve apo frendsave me kujtonin luften kunder shfaqeve te huaja qe benin njehere e nje kohe me BRPSH- ne.

Por jo! Kryetarja e Gjykates se Elbasanit duhet analizuar në rrenje. Në Elbasan po vriten njerez.

Po vritet rinia. Po mbyllen dyer. Enkeleda nuk i takon as vetes, as familjes e as sfilatave te modes. Enkeleda ne Elbasan eshte institucion. Eshte drejtesia. Po ajo serrisht po na sillet si Miss!

Ju lutem shtetar, behuni serioz me Elbasanin. Nuk ju falet gjaku i derisotem. Nje dite do te behet drejtesi.

Nuk luftohet krimi me Misse.

Me teper

Stil3 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar3 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar3 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime3 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike3 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport4 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar4 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Kryesore4 orë më herët

Kë po paguajmë 100 milionë euro? – Nga Klodian Tomorri

Nga Klodian Tomorri – Njerëzit dëgjojnë që sektori publik është zgjeruar me 20 mijë vetë vitet e fundit dhe ndoshta...

Stil4 orë më herët

Cilat janë shenjat e horoskopit që urrehen me njëra-tjetrën

Dashi me AkrepinDashi i urren ata që nuk janë të thjeshtë, spontan dhe të drejtpërdrejtë, siç janë njerëzit e shenjës...

Radar11 orë më herët

Teksa të gjithë flasin për ndarjen e tij nga Oriola Marashi, Eros Grezda me dy fjalë i tha të gjitha

Oriola Marashi dhe Eros Grezda ishin një nga çiftet më të komentuar të show biz-it derisa në media u përfol...

Facebook