Lidhu me ne

Temporal

Raporti/ Vlonjatët dhe gjirokastritët, më problematikët për dhunën në familje

Kryeprokurori Olsian Çela raportoi sot para Komisionit të Ligjeve në Kuvend në lidhje me punën e institucionit të akuzës duke nxjerrë të dhëna interesante sa i përket natyrës së krimeve të kryhen në vend; profilit të autorëve apo masën e dënimeve.

Në lidhje krimet që lidhen me dhunën ndaj fëmijëve, grave apo rasteve të ngjashme në familje, sipas Çelës, incidenca më e lartë shënohet në qarqe si Vlora dhe Gjirokastra. Në këto qarqe rezultojnë respektivisht 62 dhe 60 procedime penale për vepra që kanë të bëjnë me abuzime ndaj fëmijëve apo dhunë në familje.

“Gjeografia sociale: numri më i lartë i procedimeve për vepra penale kundër fëmijëve, martesës dhe familjes, është regjistruar në prokurorinë e shkallës së parë Tiranë 32 %, ndërkohë që koeficienti më i lartë për 100 000 mijë banorë rezulton në qarqet Gjirokastër me 62 procedime dhe qarku Vlorë me 60 procedime”, shkruhet në raport.Gjirokastra prin gjithashtu edhe me rritjen e nivelit të kriminalitetit në përgjithësi për 100 000 banorë, ndërsa në numër total, pjesa më e madhe e procedimeve penale janë regjistruar në qarqet e mëdha si Tirana, Durrësi apo Elbasani.

Në raport thuhet se qarku me kriminalitetin më të ulët është pikërisht ai Dibrës, ku Prokurori i Përgjithshëm thekson se në prokurori është regjistruar numri më i ulët i procedimeve penale në rang vendi.

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike9 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet19 minuta më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport23 minuta më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar4 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar4 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime4 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike4 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport4 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar4 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook