Lidhu me ne

Radar

Nga sudoku te fjalëkryqet – lojërat që stërvisin trurin dhe rrisin përqendrimin

Nga sudoku te fjalëkryqet - lojërat që stërvisin trurin dhe

Nëse e keni pasur ndonjëherë të vështirë të kryeni një detyrë sfiduese në punë, keni studiuar për një provim të rëndësishëm ose keni kaluar kohë në një projekt, mund t’ju jetë dashur që të rrisni aftësinë për t’u përqendruar.

Përqendrimi i referohet përpjekjes mendore që drejtoni drejt gjithçkaje në të cilën po punoni ose mësoni në një moment të caktuar. Ndonjëherë ngatërrohet me hapësirën e vëmendjes, por kjo e fundit i referohet gjatësisë së kohës kur mund të përqendroheni në diçka.

Stërvitja e trurit është një nga mënyrat se si mund të rrisni përqëndrimit. Lojërat e trajnimit të trurit mund t’ju ndihmojnë gjithashtu të forconi kujtesën si dhe aftësitë për të përpunuar dhe zgjidhur probleme.

Një studim me 4,715 të rriturve sugjeron që shpenzimi i 15 minutave në ditë, 5 ditë në javë, në aktivitete të trajnimit të trurit mund të ketë një ndikim të madh në përqendrim.

Provoni:

1. Sudoku

Nga sudoku te fjalëkryqet - lojërat që stërvisin trurin dhe

2. Fjalëkryqe

Nga sudoku te fjalëkryqet - lojërat që stërvisin trurin dhe

3. Shah

Nga sudoku te fjalëkryqet - lojërat që stërvisin trurin dhe

4. Puzzle

Nga sudoku te fjalëkryqet - lojërat që stërvisin trurin dhe

5. Kërkime fjalësh

Nga sudoku te fjalëkryqet - lojërat që stërvisin trurin dhe

6. Lojëra kujtese

Nga sudoku te fjalëkryqet - lojërat që stërvisin trurin dhe

7. Tetris

Nga sudoku te fjalëkryqet - lojërat që stërvisin trurin dhe

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike50 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet1 orë më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport1 orë më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar5 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar5 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime5 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike5 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook