Lidhu me ne

Sport

SPORT | Nga 11 qershor në 11 korrik, kalendari i 51 ndeshjeve të Kampionatit Europian

Kampionati i 16-të Europian i futbollit do të zhvillohet nga data 11 qershor deri më 11 korrik, ku 24 skuadra përfaqësuese do të synojnë trofeun që aktualisht mbahet nga Portugalia.

Ky turne duhej të zhvillohej vitin e kaluar, por për shkak të pandemisë Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s vendosi që “EURO 2020” të shtyhej për këtë verë.

Për herë të parë Europiani do të zhvillohet në disa shtete, ku do të jenë 11 qytete pritëse.

Janë 51 ndeshje që do të luhen në harkun kohor të 1 muaji.

24 ekipet pjesëmarrëse janë të ndara në 6 grupe, ku në 1/16-at do të kualifikohen 2 vendet e para dhe 4 të tretat më të mira.

UEFA ka publikuar datat, orarin dhe vendin ku do të luhen ndeshjet e “EURO 2020”.

Kompeticioni nis në Romë me ndeshjen hapëse Itali-Turqi dhe mbyllet me finalen e 11 korrikut në Londër.

Kalendari i “EURO 2020”

Grupi A (Romë/ Baku)

Turqi

Itali (pritës)

Uells

Zvicër

Grupi B (Kopenhagë/ Shën Petersburg)

Danimarkë (pritës)

Finlandë

Belgjikë

Rusi (pritës)

Grupi C (Amsterdam/ Bukuresht)

Holandë (pritës)

Ukrainë

Austri

Maqedonia e Veriut

Grupi D (Londër/ Glasgow)

Angli (pritës)

Kroaci

Skoci (pritës)

Republika Çeke

Grupi E (Sevilje/ Shën Petersburg)

Spanjë (pritës)

Suedi

Poloni

Sllovaki

Grupi F (Mynih/ Budapest)

Hungari (pritës)

Portugali

Francë

Gjermani (pritës)

Faza e grupeve

E premte 11 qershor

Grupi A: Turqi – Itali (21:00, Romë )

E shtunë 12 qershor

Grupi A: Uells-Zvicër (15:00, Baku )

Grupi B: Danimarkë-Finlandë (18:00, Kopenhagë )

Grupi B: Belgjikë-Rusi (21:00, Shën Petersburg )

E diel 13 qershor

Grupi D: Angli-Kroaci (15:00, Londër )

Grupi C: Austri-Maqedoni e Veriut (18:00, Bukuresht )

Grupi C: Holandë-Ukrainë (21:00, Amsterdam )

E hënë 14 qershor

Grupi D: Skoci-Republika Çeke (15:00, Glasgow )

Grupi E: Poloni-Sllovaki (18:00, Shën Petersburg )

Grupi E: Spanjë-Suedi (21:00, Sevilje )

E martë 15 qershor

Grupi F: Hungari-Portugali (18:00, Budapest )

Grupi F: Francë-Gjermani (21:00, Mynih )

E mërkurë 16 qershor

Grupi B: Finlandë-Rusi (15:00, Shën Petersburg )

Grupi A: Turqi-Uells (18:00, Baku )

Grupi A: Itali-Zvicër (21:00, Romë )

E enjte 17 qershor

Grupi C: Ukrainë-Maqedoni e Veriut (15:00, Bukuresht )

Grupi B: Danimarkë-Belgjikë (18:00, Kopenhagë )

Grupi C: Holandë-Austri (21:00, Amsterdam )

E premte 18 qershor

Grupi E: Suedi-Sllovaki (15:00, Shën Petersburg )

Grupi D: Kroaci-Republika Çeke (18:00, Glasgow )

Grupi D: Angli-Skoci (21:00, Londër )

E shtunë 19 qershor

Grupi F: Hungari-Francë (15:00, Budapest )

Grupi F: Portugali-Gjermani (18:00, Mynih )

Grupi E: Spanjë-Poloni (21:00, Sevilje )

E diel 20 qershor

Grupi A: Itali-Uells (18:00, Romë )

Grupi A: Zvicër-Turqi (18:00, Baku )

E hënë 21 qershor

Grupi C: Maqedoni e Veriut-Holandë (18:00, Amsterdam )

Grupi C: Ukrainë-Austri (18:00, Bukuresht )

Grupi B: Rusi-Danimarkë (21:00, Kopenhagë )

Grupi B: Finlandë-Belgjikë (21:00 , Shën Petersburg )

E martë 22 qershor

Grupi D: Republika Çeke-Angli (21:00, Londër )

Grupi D: Kroaci-Skoci (21:00, Glasgow )

E mërkurë 23 qershor

Grupi E: Sllovaki-Spanjë (18:00, Sevilje )

Grupi E: Suedi-Poloni (18:00, Shën Petersburg )

Grupi F: Gjermani-Hungari (21:00, Mynih )

Grupi F: Portugali-Francë (21:00 , Budapest )

Ditët e pushimit në 24 dhe 25 qershor

Raundi i 1/16-ave

E shtunë 26 qershor

1: 2A – 2B (18:00, Amsterdam )

2: 1A – 2C (21:00, Londër )

E diel 27 qershor

3: 1C – 3D / E / F (18:00, Budapest )

4: 1B – 3A / D / E / F (21:00, Sevilje )

E hënë 28 qershor

5: 2D – 2E (18:00, Kopenhagë )

6: 1F – 3A / B / C (21:00, Bukuresht )

E martë 29 qershor

7: 1D – 2F (18:00, Londër )

8: 1E – 3A / B / C / D (21:00, Glasgow )

Ditët e pushimit më 30 qershor dhe 1 korrik

Çerekfinalet

E premte 2 korrik

QF1: Fituesi 6 – Fituesi 5 (18:00, Shën Petersburg )

QF2: Fituesi 4 – Fituesi 2 (21:00, Mynih )

E shtunë 3 korrik

QF3: Fituesi 3 – Fituesi 1 (18:00, Baku )

QF4: Fituesi 8 – Fituesi 7 (21:00, Romë )

Ditët e pushimit më 4 dhe 5 korrik

Gjysmëfinale

E martë 6 korrik

SF1: Fituesi QF2 – Fituesi QF1 (21:00, Londër )

E mërkurë 7 korrik

SF2: Fituesi QF4 – Fituesi QF3 (21:00, Londër )

Ditët e pushimit më 8, 9, 10 korrik

Finale

E diel 11 korrik

Fituesi SF1 – Fituesi SF2 (21:00, Londër

Me teper

Kritike5 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet15 minuta më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport19 minuta më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar4 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar4 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime4 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike4 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport4 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar4 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook