Lidhu me ne

Radar

Qytetet më të jetueshëm në botë – renditja e përvitshme e The Economist

Qytetet më të jetueshëm në botë – renditja e përvitshme e The Economist

Auckland në Zelandën e Re është emëruar qyteti më i jetueshëm në botë, nga një renditje e përvitshme e “The Economist” që është ndikuar më së shumti nga pandemia COVID19.

Studimi i  Njësisë së Inteligjencës së The Economist renditi 140 qytete duke përdorur si faktorë stabilitetin, infrastrukturën, arsimin dhe qasjen në kujdesin shëndetësor.

Por pandemia ka qenë faktori përcaktues në listën e këtij viti. Masat e bllokimit dhe kufizimet në lëvizje gjithashtu ulën indeksin e jetueshmërisë në shumë qytete.

Kjo nënkupton që qytetet evropiane kanë rënë në renditje ndërsa ato në Australi, Japoni dhe Zelandën e Re u ngritën.

Vendet ishullore iu përgjigjën me shpejtësi shpërthimit të koronavirusit dhe ishin në gjendje të minimizojnë rastet dhe të lirojnë kufizimet.

Auckland kryesoi listën i ndjekur nga Osaka në Japoni, Adelaide në Australi, Ëellington në Zelandën e Re dhe kryeqyteti japonez Tokio.

Dhjetë qytetet më të jetueshme në 2021:

1. Auckland, Zelanda e Re
2. Osaka, Japoni
3. Adelaide, Australi
4. Uellington, Zelanda e Re
5. Tokio, Japoni
6. Perth, Australi
7. Cyrih, Zvicër
8. Gjenevë, Zvicër
9. Melburn, Australi
10. Brisbane, Australi

“Auckland u ngrit në krye të renditjes për shkak të qasjes së tij të suksesshme në kontrollin e pandemisë Covid-19, e cila lejoi shoqërinë e saj të qëndronte e hapur” thonë autorët e studimit.

Qytetet evropiane dolën dobët në renditjen e këtij viti. Tetë nga dhjetë rëniet më të mëdha në renditje janë qytete evropiane.

Vjena ra nga vendi i parë në të 12-in. Kryeqyteti austriak kishte udhëhequr listën për disa vjet.

Por Hamburgu në Gjermaninë veriore pati rënien më të madhe me 34 vende.

Damasku mbetet qyteti ku jeta është më e vështirë, kryesisht për shkak të luftës civile të vazhdueshme të Sirisë.

Dhjetë qytetet më pak të jetueshme në 2021:

1. Damask, Siri
2. Lagos, Nigeri
3. Port Moresby, PNG
4. Daka, Bangladesh
5. Algjer, Algjeri
6. Tripoli, Libi
7. Karaçi, Pakistan
8. Harare, Zimbabve
9. Douala, Kamerun
10. Karakas, Venezuelë

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike52 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet1 orë më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport1 orë më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar5 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar5 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime5 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike5 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook