Lidhu me ne

Radar

Kolesterol i lartë: Yndyra nuk është fajtore – ky është armiku i vërtetë

Deri më sot, udhëzimi themelor për pacientët me hiperkolesterolemi familjare ka qenë shmangia e yndyrave të ngopura për të mbajtur nivelet e kolesterolit më të ulëta, duke ulur kështu rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Sidoqoftë, gjetjet e një studimi të ri të botuar në BMJ Evidence-based Medicine ka të ngjarë të sjellin një përmbysje.

Hiperkolesterolemia familjare është një çrregullim gjenetik që rrit nivelet e kolesterolit 2 deri në 4 herë më shumë se mesatarja. Në rekomandimet nga ofruesit e kujdesit shëndetësor siç është Shoqata Amerikane e Zemrës në lidhje me ushqimin, ushqimet me origjinë shtazore si mishi, vezët dhe djathi, dhe përveç kësaj vaji i kokosit, duhet të shmangen nga pacientët si ata që janë përgjegjës për ngritjen e kolesterolit.

Sidoqoftë, një ekip ndërkombëtar i ekspertëve të të ushqyerit dhe shëndetit të zemrës, përfshirë pesë kardiologë që studiojnë modelin dietik në pacientët me këtë gjendje, gjetën një korrelacion interesant që nuk kishte të bënte me yndyrën. Sipas udhëheqësit të studimit David Diamond, profesor dhe studiues i sëmundjes së zemrës në Universitetin e Florida Jugore, studimi tregoi se sheqernat më shumë se yndyrat e ngopura paraqesin një rrezik të rëndësishëm për shëndetin e zemrës.

Sipas studiuesve, një dietë me pak karbohidrate është më e efektshme për njerëzit me rrezik të rritur të sëmundjeve të zemrës, siç janë pacientët me mbipeshë, hipertension dhe diabetik. Gjetjet e reja vijnë në përputhje me një botim të fundit nga Kolegji Amerikan i Kardiologjisë, i cili siguroi prova të forta se ushqimet që rrisin sheqerin në gjak, të tilla si buka, patatet dhe ëmbëlsirat, duhet të shmangen.

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 orë më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet2 orë më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport2 orë më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil5 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar5 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar5 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime5 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike5 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar6 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook