Lidhu me ne

Radar

Jeff Bezos: Më 20 korrik udhëtoj në hapësirë me Blue Origin

Amazon's billionaire founder Jeff Bezos to fly to space next month | Reuters

Jeff Bezos do të jetë i pari që do të udhëtojë në hapësirë ​​kur kompania e tij, Blue Origin, të nisë misionin e saj muajin tjetër.

Miliarderi 57-vjeçar, i cili planifikon të udhëtojë së bashku me vëllain e tij, Mark, e bëri njoftimin të hënën në një postim në Instagram. Nisja është caktuar për 20 korrik, rreth dy javë pas largimit të tij nga detyra si shefi ekzekutiv i Amazon.com Inc.

“Që kur isha pesë vjeç, kam ëndërruar të udhëtoj në hapësirë”, tha Bezos në postim. “Më 20 korrik, unë do të bëj atë udhëtim me vëllain tim. Aventura më e madhe, me mikun tim më të mirë.”

“Blue Origin”, një nga disa kompani të profilit të lartë të turizmit hapësinor, mbështetet financiarisht nga një sipërmarrës i pasur, njësoj si Space Exploration Technologies Corp e Elon Musk dhe Virgin Galactic Holdings Inc e Richard Branson.

Blue Origin po nxjerr në ankand një vend në raketën e saj New Shepard për fluturimin e 20 korrikut, një udhëtim 11-minutësh në hapësirën suborbitale që do të arrijë një lartësi prej rreth 100 kilometra (62 milje). Kjo ulëse do të jetë e vetmja në dispozicion gjatë fluturimit dhe të ardhurat do të shkojnë për fondacionin Blue Origin, i cili promovon arsimin në matematikë dhe shkencë.

Kompania ka thënë më parë se klientët do të kenë një përvojë katër-ditore, duke përfshirë tre ditë trajnim para aviacionit në vendin e nisjes së kompanisë pranë Van Horn, Texas.

Me teper

Kritike44 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet54 minuta më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport58 minuta më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar4 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar5 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime5 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike5 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook