Lidhu me ne

Stil

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Calories in, Calories out' — Does It Really Matter?

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se të mësuarit për të ngrënë si duhet është një dhuratë që secili prej nesh duhet ta bëjë për të jetuar më mirë, ka truke të vogla që aplikohen çdo ditë mund të ndihmojnë për të ulur të paktën 300 kalori nga ato që futen brenda 24 orësh.

Më pak kalori që do të çojnë në humbje peshe edhe pa ndjekur një dietë. bLe të zbulojmë se cilat janë të gjitha gjërat e vogla që mund të fillojmë të bëjmë menjëherë për të humbur peshë shpejt.

Gjithmonë preferoni ujin. Rregulli i parë i artë, veçanërisht me mbërritjen e verës, është të shmangni pijet e gazuara për të preferuar ujin. Mund të zgjidhni ta pini të thjeshtë ose me aromë. Një gjest i thjeshtë që mund të ndihmojë në eleminimin e kalorive dhe sheqerit.

Zgjedhja e kafesë në bar. Kur shkoni në lokal, shpesh tundoheni nga kaq shumë pije lakmitare. Sidoqoftë, një kafe (ose çaj) i mirë është ideal pasi përmban pak kalori. Padyshim që duhet të pihet pa sheqer dhe më së shumti me një pikë. Në këtë mënyrë do të shmangni marrjen e sheqerit dhe kalorive shtesë.

Porositni një sallatë. Kur jeni përreth, shpesh tundoheni nga sanduiçe ose pjata makarona të pasura me erëza. Zgjedhja në vend të një sallate të pasur ose një pjatë të bazuar në mocarela dhe perime ose bresaola dhe parmixhano do të kënaqë me shije, por ndihmon për të prerë shumë kalori.

Shmangni aperitivët. Kush nuk e do kohën e aperitivit? Megjithatë, është një nga situatat në të cilat shumë kalori ruhen midis alkoolit dhe mezeve. Për të mos hequr dorë nga jeta shoqërore, ju mund të zgjidhni një ujë të gazuar me limon dhe të shijoni një ose dy kube parmixhano. Do të ndiheni të kënaqur dhe linjat do t’ju falënderojnë shumë më shpejt sesa mendoni.

Sezoni vetëm me vaj ulliri. vaji i ullirit ekstra i virgjër në sasinë e duhur, është një super ushqim në gjendje t’i ofrojë trupit shumë mjete të dobishme, disa prej të cilave edhe për të luftuar kilogramët e tepërt. Tri lugë gjelle në ditë është shuma e vlerësuar për një person me peshë normale.

Vendosja e këtyre strategjive të thjeshta në vend mund të ndihmojë në hedhjen e kilogramëve të tepërt pa sakrifica të mëdha. Padyshim, kur pesha për të humbur është më shumë, është më mirë të konsultoheni me një nutricionist në mënyrë që të mësoni se si të ushqeheni në mënyrën e duhur duke shmangur kalimin në një deficit kalorish ose duke konsumuar më pak vitamina dhe minerale sesa ju nevojitet për të jetuar mirë.

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske6 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil6 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske6 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar6 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport21 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil21 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske21 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal21 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil22 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook