Lidhu me ne

Kioske

Disa rregulla mirësjelljeje

Disa rregulla mirësjelljeje; Nga Gazi Aga

May be an image of 1 person

1. Mos telefononi dikë më shumë se dy herë vazhdimisht. Nëse ata nuk e marrin thirrjen tuaj, supozoni se ata kanë diçka të rëndësishme për të marrë pjesë;

2. Kthejini parate që keni marrë hua edhe para se personi që ka marrë hua t’i kërkoje. Kjo tregon integritetin dhe karakterin tuaj. E njëjta gjë vlen për çadrat, lapsat, librat etj.

3. Asnjëherë mos porosisni pjatën me te shtrenjtë në menu kur dikush po ju jep një drekë / darkë.

4. Mos bëni pyetje të vështira si ‘Oh kështu që nuk jeni martuar akoma?’ Apo ‘A nuk keni fëmijë’ ose ‘Pse nuk keni blerë një shtëpi?’ Ose pse nuk blini një makinë ? Për hir të Zotit, nuk është problemi juaj;

5. Gjithmonë hapni derën për personin që vjen pas jush. Nuk ka rëndësi nëse është një djalë apo një vajzë, e moshuar apo e vogël. Ju nuk bëheni të vegjël duke e trajtuar mirë dikë në publik;

6. Nëse merrni një taksi me një mik dhe ai / ajo paguan tani, provoni të paguani herën tjetër;

7. Respektoni mendimin ndryshe. Mos harroni se çfarë është 6 për ju do të shfaqet 9 për dikë që përballet me ju. Përveç kësaj, një mendim i dytë është i mirë për një alternativë;

8. Asnjëherë mos i ndërprisni njerëzit duke folur. Lejoni që ta shorehin mendimin.

9. Nëse ngacmoni dikë dhe ai nuk duket se e shijon atë, ndaloni dhe mos e bëni më kurrë. Inkurajon dikë për të bërë më shumë dhe tregon sa mirënjohës jeni;

10. Thuaji “faleminderit” kur dikush po ju ndihmon.

11. Falënderoni publikisht. Kritikoni privatisht;

12. Pothuajse nuk ka asnjë arsye për të komentuar peshën e dikujt. Thjesht thuaj, “Dukesh fantastike”. Nëse ata duan të flasin për humbjen e peshës, ata do ta bëjnë vetë;

13. Kur dikush ju tregon një foto në telefonin e tij, mos lëvizni majtas ose djathtas. Ju kurrë nuk e dini se çfarë është më tej;

14. Nëse një koleg ju thotë se kanë një takim mjekësh, mos pyet se për çfarë shërben, thjesht thuaj “Shpresoj të jesh mirë”. Mos i vendosni në pozitë të pakëndshme për të pasur nevojë të ju tregojnë sëmundjen e tyre personale. Nëse ata duan që ju ta dini, ata do ta bëjnë këtë pa kureshtjen tuaj;

15. Trajtojeni pastruesin me të njëjtin respekt si CEO. Askush nuk është i impresionuar se sa i vrazhdë mund të silleni me dikë poshtë jush, por njerëzit do ta vërejnë nëse i trajtoni me respekt;

16. Nëse një person po flet drejtpërdrejt me ju, shikimi i ngulur në telefonin tuaj është i pasjellshëm;

17. Mos jep kurrë këshilla derisa të të kërkohet;

18. Kur takoni dikë pas një kohe të gjatë, nëse nuk duan të flasin për këtë, mos i pyetni moshën dhe pagën e tyre;

19. Merruni me punen tuaj nëse diçka nuk ju përfshin drejtpërdrejt – thjesht qëndroni larg saj;

20. Hiqni syzet e diellit nëse po flisni me dikë në rrugë ne një shenjë respekti. Kontakti me sy është po aq i rëndësishëm sa fjalimi juaj;

21. Asnjëherë mos flisni për pasuritë tuaja në mes të të varfërve. Në mënyrë të ngjashme, mos flisni për fëmijët tuaj në mes të atyre qe nuk kane dot femije.

22. Pasi të lexoni një mesazh të mirë, përpiquni të thoni “Faleminderit për mesazhin”, ose shperndaje mesazhin 🌝💐

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore7 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske7 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil7 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske7 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar7 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport22 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil22 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske22 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal22 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil23 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook