Lidhu me ne

Temporal

“3 minuta e ndajnë turpin nga dinjiteti” – Rama futet ta pastrojë vetë fushën e futbollit në Vlorë, por për katastrofën mjedisore në Durrës s’u dëgjua një herë (VIDEO)


Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video nga një fushë futbolli në Vlorë, ku shihet duke mbledhur mbeturinat e hedhura.

Rama u bën thirrje atyre që shkojnë të lozin që të paktën të mos i hedhin mbeturinat aty, dhe punonjësve të pastrimit që t’a mirëmbajnë përpara se njerëzit që kalojnë rrugës ta shohin. Sipas tij vetëm 3 minuta e ndajnë dinjitetin nga turpi.

“Vetëm 3 minuta e ndajnë turpin nga jo nderi por nga dinjiteti më i zakonshëm që duhet të ketë një qytet, një komunitet por edhe një bashki. Në radhë të parë ata që vijnë dhe luajnë këtu bëjnë mirë që t’i mbledhin, të mos t’i hedhin të paktën. Ata që duhet ta mirëmbajnë këtë bëjnë mirë që të vijnë t’i pastrojnë përapra se sat ë lindë dielli dhe njerëzit të kalojnë anash, shqiptarë dhe të huaj, dhe të shohin këtë pamje që është një turp.” – shprehet Rama, duke i dërguar kështu mesazhe në distancë dhe kryebashkiakut vlonjat Dritan Leli.

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fedirama.al%2Fvideos%2F259235738873371%2F&show_text=false&width=560&t=0

Por kujtojmë se qyteti ku ai ka zgjedhur të mbajë mandatin e deputetit për legjislaturën e ardhshme, Durrësi po përballet me një katastrofë mjedisore.

Pamjet kaotike të mbetjeve që po shoqërojnë Durrësin në këtë sezon veror i kemi parë çdo ditë në kronikat e televizioneve, por Rama një herë nuk ka folur për këtë çështje.

Qeveria në mbledhjen e fundit të saj miratoi një vendim ku pranon se do të mbështesë financiarisht bashkitë pjesë e qarkut Durrës sapo të dërgohet pranë saj kërkesa.

Prej muajsh kazanët në disa vendgrumbullime janë mbushur ku rreth 12 kamionë me rreth 10 ton mbeturina nuk kishin se ku të zbrazeshin. Nga frika e sëmundjeve infektive, banorët në disa zona nisën djegien e tyre vetë, duke mos pritur arritjen e një dakordësie mes bashkisë dhe qeverisë dhe inceneratorit të Sharrës.

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske6 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil7 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske7 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar7 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport21 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil21 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske21 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal22 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil22 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook