Lidhu me ne

Kioske

PS-ja e shet karpuzin pa provë

Taulant Balla gives the big news, reveals what will happen from June 1st -  Politike

Ka disa zona në Shqipëri që shalqinit i thonë karpuz. Dhe kur ta shesin të thonë: e kemi karpuzin me provë. 
Kjo puna e provës është një shenjë konsensusi se nuk.mund të shesësh diçka për të cilën askush nuk ia di cilësinë. Përndryshe çfarë po ofron? 
Ku ilustrim fare i zakonshëm të vjen ndërmend kur lexon z. Taulant Balla, drejtues i Partisë Socialiste të thotë ndër të tjera se: 

Kur ne kemi mbështetur prej ditës së parë reformën në drejtësi ka qenë bindja që institucionet e reja të Reformës në Drejtësi duhet të godasin këdo që shkel ligjin dhe që shpërdoron financat publike… PS nuk mban asnjë përgjegjësi për çdo person që këtë hesap e ka personal me drejtësinë…PS nuk mund të bëhet pis nga asnjë individ, përgjegjësia është personale. Të gjithë ata që kishin aludime ç’po bën SPAK-u tani të shohin rezultatet

Si vallë na qenka kështu? Po çfarë përgjegjësie mban PS kur listat i bën kryetari me të vetët? 
A nuk është PS një familje e madhe e progresit dhe vlerave më të mira? Si vallë nuk arrin kjo familje që të incenerojë mbetje të tilla të cilat i ka përherë me shumicë? 
Është e qartë se lidershipit socialist i kanë shteruar argumentet dhe avokatia dhe tani ka kaluar te parimi i përgjegjësiëë individuale të cilin e përdor si marifet. Përgjegjësia ka qenë individuale edhe e Sajmir Tahirit, edhe e Vangjush Dakos, por edhe e Sonila Qatos p.sh. 
Pse vallë për ta nuk u aplikua ky parim? 
E thjeshtë: Fatos Tushe, apo Rovena Voda janë të sakrifikueshëm, madje të dobishëm në këtë aspekt. Në Shqipëri nuk kemi ardhur ende te peshqit e mëdhenj dhe as te “Cadaveri ecellenti” sepse atëherë do shihnim edhe z. Balla të fliste ndryshe. Ose të mos fliste fare.

s.zaimi – respublica.al

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske7 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil7 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske7 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar7 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport22 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil22 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske22 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal22 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil23 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook