Lidhu me ne

Kritike

E ke dh* o polic!


Nga Mateo Bostani

Nuk e di sa ishte ora ekzaktësisht, por sipas procesverbalit shënonte 18:55. Në Balldre, rruga Elbasan-Paper, nje polic që lëkundte tabelën bën me shenjë të ndaloj. Kërkon dokumentat, ja jap. Largohet disa metra, ku ishte postoblloku, nderkohë unë pres.

Mbaron kënga që po luhej, pas saj edhe një tjetër. Dal nga makina dhe ndez një cigare. Vras mendjen pse po vonohet. Më në fund… vjen!

Më thotë që kisha bërë shkelje të rëndë, “isha për heqje patente”, por që shefi me të cilin kishte folur u tregua zëmergjerë dhe do ndëshkohesha me një “gjobë të thjeshtë” – 16 mijë lekë nëse e paguaja për pak ditë.

-Ku ishte shkelja, e pyes.

-U fute në parakalim në kolonë, pergjigjet.

Gënjeu!

I shpjegoj që po ja fut kot: Tabela tregon 60, parakalova vetëm një makine që lëvizte ngadalë sikur do shkonte në dasmë.

-E pashë dhe unë dhe shefi, parakalove tre makina! Po t’a dija që s’ishe dakort s’ta kisha dhënë patentën, më thotë dhe zgjat dorën për te dokumentat që më riktheu pak më herët.

Me një levizje tërheq dokumentat. E shof. Do ti ktheja hakun po të telefonoja dikë më lart se Berti dhe shefi i tij, por nuk do ishte korrekte nga ana ime, edhe pse ndoshta do të qe hakmarrje e drejtë. Vendos që kam gjëra më të mira për të bërë se sa të merrem me Bertin. Firmos gjobën dhe iki.

E vërteta është se parakalova vetëm një makinë që lëvizte nën shpejtësinë maksimale të lejuar, në vija të ndërprera, rrugë të drejtë dhe fushëpamje të qartë. Nuk kishte asnjë shkelje!

Por, polic Berti dhe “shefi” i tij kishin dalë për të bërë normën…

Vazhdo leximin

Me teper

Stil15 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar15 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil15 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil15 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil16 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore16 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook