Lidhu me ne

Kritike

Edi Rama “I miri i botës, i keqi i shtëpisë së vet”

Koment nga– Sebastjan Zonja

Prime Minister Edi Rama Reminds Students of Reponsibility to Implement  Hygiene Protocols this School Year - Exit - Explaining Albania

Kryeministri ynë e ka bërë rrugë tani importimin e problemeve të botës në Shqipëri. E filloi menjëherë me importimin e armëve kimike. U desh të çohej populli në këmbë që të mos vinin. Pastaj vazhdoi duke importuar konfliktin në Turqi mes gylenistëve dhe erdoganistëve. Se çfarë kusuri kemi ne që të merremi me problemet e brendshme të Turqisë, vetëm Rama e di!
Na solli dhe problemin e politikës së brendshme iraniane, që një Zot e di se çfarë pune kemi ne me Iranin!
Tani presim të na vijnë miqtë sirianë dhe vëllezërit afganë.
Kemi pasur edhe ca ujgurë, por s’e di fatin e të shkretëve.
U bë ca vite që ka marrë edhe këtë idenë e trumpistëve për të bashkuar Shqipërinë me Serbinë.
Kur nisi procesi i Berlinit kishte entuziazëm te shqiptarët dhe serbët. Gjermanët janë të matur, e njohin historinë dhe shqiptarët i simpatizojnë. S’e di për serbët. Një process i këtillë mund të zhbëhej vetëm nga një fuqi shumë e madhe si ajo amerikane. Por cili do të ishte interesi i administratës Trump për të bashkuar Shqipërinë me Serbinë?
Di që kësaj nisme i ka rezistuar Albin Kurti. I ka rezistuar edhe Sali Berisha. Sali Berisha është non-grata. Dha shenjë se idesë së Shoqërisë së Hapur në Ballkan, “Open Balkans”, do t’i rezistojë edhe kryedemokrati Basha. Deri më tani Rama është “i miri i botës dhe i keqi i shtëpisë së vet”.
Vetëm Kurti i ka rezistuar duke qenë në opozitë dhe më pas në pushtet. Politikanët këtej duhet të mësojë se kauzat mbrohen me konsguencë dhe se parimet në politikë janë më të rëndësishëm se biznesi i tenderave me qeverinë.
Kam shpresë se takimi i fundit mes presidentit amerikan dhe kancelares gjermane do të jetë në dobi të zgjidhjes sa më të mirë të problemeve në Ballkan. Ndryshimi i klimës së marrëdhënieve mes Berlinit dhe Washingtonit, ndërsa Trumpi i çoi në pikën më të ulët, është shenjë shprese. Por edhe siç thotë shprehja: Mësuesi të hap derën, duhet të futesh vetë brenda.

Me teper

Stil15 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar15 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil15 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil15 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil15 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore16 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook