Lidhu me ne

Kritike

‘Tkurrja e Madhe!’/ Këlliçi: Në krye qëndron kryedëbuesi i të rinjve!Kryetari i FRPD-së Belind Këlliçi ka ngritur alarmin pas publikimit të raportit të EUROSTAT se 78% e kërkesave për azil në BE vijnë nga të rinjtë shqiptarë nën 34 vjeç.

‘Në krye të këtij sistemi, qëndron kryedëbuesi i të rinjve, kryeministri ynë Edi Rama. I vetmi që sheh arritje në dritëshkurtësinë e të parit përtej hundës së tij. Duhet një bashkim i madh shoqëror për të mbështetur të gjithë zërat kundër tij. Largimi i tij do të jetë garanci për parandalimin e largimit tuaj’, shkruan Këlliçi në Facebook.

Postimi i plotë i Belind Këlliçit:

Tkurrja e Madhe!

Shqipëria po përjeton një valë të zgjatur emigracioni, me shumë pasoja në ekonomi, pasi po largohet forca e re e punës. Njësitë e shërbimeve, sidomos në zonat turistike; sektori fason dhe ai call center po ndjejnë mangësi.

Të dhënat e Eurostat tregojnë se 78% e kërkesave për azil në BE vijnë nga të rinjtë shqiptarë nën 34 vjeç.

Në vitin 2020 kishte rreth 7 mijë aplikime për azil, nga të cilët:

– 30% ishin nën moshën 18 vjeç,

– 77% nën 34 vjeç

– 1% mbi 65 vjeç.

– Popullsia në grup moshën 15-29 vjeç shënoi tkurrje me rreth 18 mijë persona në 2020-n.

– Pakësimi më i madh ishte për grupmoshën 15-19 vjeç me mbi 8 mijë persona.

– Rekordi i aplikimeve u arrit në vitin 2015, me 66 mijë persona.

– Edhe pas pandemisë, kërkesat për azil nga Shqipëria mbetën sërish më të lartat në rajon dhe ndër më të lartat në botë në raport me popullsinë.

Po çfarë i detyron të rinjtë shqiptarë të kërkojnë azil në BE? Përgjigjen e kësaj pyetje e di çdo i ri që jeton në Shqipëri. E dinë prindërit, mësuesit, qeveria, mediat dhe opozita. E dimë të gjithë. Pamundësia për të konkurruar ndershmërisht, pamundësia për të fituar mbi padrejtësitë, përballja e  përditshme me skamjen, mungesa e optimizmit për të ardhmen, pasiguria që të shoqëron në çdo rrugë, spital e zyrë shteti. Në krye të këtij sistemi, qëndron kryedëbuesi i të rinjve, kryeministri ynë Edi Rama. I vetmi që sheh arritje në dritëshkurtësinë e të parit përtej hundës së tij. Duhet një bashkim i madh shoqëror për të mbështetur të gjithë zërat kundër tij. Largimi i tij do të jetë garanci për parandalimin e largimit tuaj.

Me teper

Stil15 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar15 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil15 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil15 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil15 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore15 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook