Lidhu me ne

Temporal

Rrëfimi si njeri, baba e familjar për Lasgush Poradecin – Raportet me Asdrenin, Kadarenë, Agollin (Foto të panjohura)

Në një rrëfim të rrallë për Adi Krastën në “SyriTV’ vajza e poetit të madh Lasgush Poradecit tregon detaje nga jeta e dimensioni i tij, të panjohura më parë.

Marie Gusho, nëpërmjet fotove të rralla dha elementë të jetës e dimensionit të poetit si njeri, familjar e mik, përtej këndvështrimit të tij mbi njerëzit e Pogradecit, Tiranës e komunizmit.

“Babai na donte me një dashuri posesive sa neve na lodhte. Thoshte unë komunizmit nuk ia jap fëmijët e mi”, ka thënë vajza e poetit.

Mes të tjerash Marie Gusho ka rrëfyer për familjen e saj, duke thënë se nëna e saj ishte gruaja më e rëndësishme e jetës së babait, edhe pse ai kishte shumë të dashura për të cilat shkruante në gjermanisht që mos zbulohej.

“Mamaja ime ka qenë gruaja më e rëndësishme e jetës së Lasgushit. Ishte mësuese në një nga shkollat e Tiranës.

I ati, gjyshi dhe xhaxhai i babait tim ishin arsimdashës, hapën shkollën shqipe të Pogradecit për herë të parë. Gjyshi e kuptonte që i biri i tij ishte ndryshe, shkonte buzë gjolit, rrinte vetëm, shkonte në pyllin e Pogradecit, kodra. Babai ka qenë i ndjeshëm dhe gjyshi me gojën e vdekjes tha që Llazari të vazhdojë shkollat.

Në shtëpinë tonë kishim një bibliotekë sa faqja e një muri dhe babai thoshte që të gjithë atë e ka në mendje. Një njeri i jashtëzakonshëm si babai im nuk mund të ndërtonte një familje të zakonshme”

Vajza e tij tregon për dashurinë që poeti kishte për liqenin por edhe për qentë që ka rritur e mbajtur gjithë jetën “Lolka”, “Cuci” e të tjerë.

Para se të tregonte momentet e fundit të ndarjes nga jeta dhe amanetin për t’u varrosur në Pogradec si dhe merakun që kishte poeti ndaj vajzave nëse kishin para për nderimet e fundit, Marie Gusho komentoi nga këndi i vet marrëdhëniet që poeti kishte me Kutelin, Kadarenë, Budën dhe Agollin.

Vazhdo leximin

Me teper

Stil16 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar16 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil16 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil16 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil16 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore16 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook