Lidhu me ne

Radar

“Ballkani i hapur”/ Lubonja: Serbia fuqizohet, Shqipëria dobësohet

Analisti i njohur, Fatos Lubonja e shikon më të avantazhuar Serbinë në krahasim me Shqipërinë, në lidhje me nismën ”Ballkani i Hapur”, kur prej 1 janarit të vitit 2023, qytetarët dhe mallrat do të lëvizin lirshëm midis dy vendeve si dhe Maqedonisë së Veriut.

Deklarata e Lubonjës, u bë ditën e sotme në rubrikën ”Opinion” në News 24. Sipas Lubonjës, është e pafalshme që Rama shkon dhe merr vendime vetë pa u konsultuar teksa shtron shqetësimin e Kosovës duke ditur që Serbia si strategji të vetën ka që ta zgjidhë konfliktin duke mos e njohur

Fatos Lubonja: ”Të gjithë ata që kam lexuar, që shkruajn, i mëshojnë tezës që ekonomikisht këtu përfitim ka Serbia, Serbia fuqizohet, Shqipëria dobësohet. Ne kemi nevojë për ekonomi të shëndoshë, prodhuese, të na çlirojë nga droga, krimi i organizuar. Nëse hap tregun shqiptar e kthen në ushqim për Serbinë. E provon koha, por mendimi im është që është dhe politikë-propagandë. Tre liderë që mbajnë njëri-tjetrin, mbështesin njëri-tjetrin. E kam thënë gjithmonë si hipotezë, ai që komandon është Vuçiçi kurse Rama një mbështetje që ka nga SHBA është dhe nga lobimi serb aty, për disa projekte të Vuçiç. Edhe ajo që tha Milo që në ’99 ia ka propozuar Sorosi. Shoqëri e hapur, por me çfarë interesash. Ti mund të luftosh nacionalizmin, por është dhe një problem për Europën, oligarkia. Atëhere mos ky minishengen mos është një minieuropë e oligarkëve serbë e shqiptarëve. Një pakicë ndoshta nuk i godet në raport me Serbinë. Mendoj që oligarkët që kemi ne kanë investuar në Maqedoni, edhe në Serbi. Në këtë botë globale ku sundojnë oligarkët, nuk ka rëndësi nëse je shqiptar apo serb.”

Me teper

Stil4 minuta më herët

3 shenjat e Zodiakut që e kanë marrëdhënien me nënën më speciale se kushdo

Të gjithë e kanë marrëdhënien speciale me nënën, por këto 3 shenja mbajnë kampion. E duan të përditshëm kontaktin me...

Stil9 minuta më herët

Fëmijët vegjetarianë apo ata që hanë mish/ Kush rritet më shpejt!

Numri i njerëzve që kalojnë në konsumimin e dietave me bazë bimore po rritet në mbarë botën. Gjatë viteve të...

Stil11 minuta më herët

4 rregulla në një intervistë pune që të gjithë duhet t’i dinë!

Si kandidat, shpesh ndiheni sikur jeni në errësirë ​​kur përfundon një intervistë pune. Çfarë menduan vërtet për ju ? A...

Kioske34 minuta më herët

Amerikani dhe rinia shqiptare !

Dollarët janë të mirë Shijen e tyre e njohin sidomos amerikanët Lobohet me dollarë Amerikani vendos kollare U thotë fëmijëve...

Stil1 orë më herët

Ushqimet që nuk duhet t’i kombinoni kurrë me njëra-tjetrën

Zakonisht për t’i bërë pjata tona më të shijshme kombinojmë dy ose më shumë artikuj ushqimorë. Megjithatë, ka disa ushqime...

Radar1 orë më herët

Enkelejd Alibeaj dhe Taulant Balla në shoqëri të njëri-tjetrit, për hatër të SHBA-ve kuptohet …

Në konferencën për 100 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike Shqipëri- SHBA ishte e pranishme ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ish-sekretari i...

Radar1 orë më herët

“Çmendet” Rama / Kërkon të institucionalizojë nxjerrjen e të dhënave personale

Rama “i kënaqur” nga efekti i rrjedhjes së pagave: Çdo qytetar do t’i deklarojë një herë në vit. Kryeministri Edi...

Kryesore1 orë më herët

Pse erdhi Mike Pompeo në Tiranë ?

Ish-sekretari i Shtetit në Tiranë, Kokalari: Mike Pompeo është në vizitë private Mike Pompeo, ish sekretari amerikan i Shtetit, mbërriti...

Kryesore17 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet17 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Facebook