Lidhu me ne

Kritike

Ali Ahmeti si shërbëtor i Beogradit – Nga Enver Bytyçi

“Duhet pajtim i kombit shqiptar me kombin serb. Ndryshe të vendosemi për hakmarrje! Ja pajtim, ja hakmarrje”, ka thënë Ali Ahmeti në një intervistë të ditëve të fundit. Po na del se shumë nga komandantët e luftës së shqiptarëve i paska emëruar Milosheviçi në ato detyra që kanë pasë. Edhe Ali Ahmetin midis tyre.

Nuk e kap asnjë lloj logjike të flasësh me këtë gjuhë të drunjtë. “O pajtim, o hakmarrje”! Çfarë mesazhi është ky? Kush duhet të pajtohet, sipas Ali Ahmetit? Ai thotë se shqiptarët, viktimat pra, duhet të pajtohen me serbët, agresorët!? Po pse nuk u dashka që serbët të pajtohen me shqiptarët, por shqiptarët të pajtohen me serbët?

Ali Ahmeti e di se po e kërkuan pajtimin shqiptarët, serbëve u jepet e drejta të kërkojnë kompensim në rolin e viktimës. Ndërsa po ta kërkojnë serbët, shqiptarët nuk kërkojnë asgjë nga serbët. Vetëm t’i lenë të lirë të jetojnë në trojet e veta, në shtetin e vet, sipas dëshirës dhe organizimit shtetëror të vetin. Siç bëjnë edhe serbët.

Por Ali Ahmeti ka marrë përsipër rolin e shërbëtorit të Beogradit, duke u kërkuar shqiptarëve “të pajtohen me serbët”. Ndryshe, sipas tij shpërthen lufta, sepse hakmarrja që ai përmend ka si mjet luftën.

Shkurt Ali Ahmeti i kërcënon shqiptarët, kryesisht qeverinë e Kosovës. Masha e Edi Ramës nuk guxon t’u thotë serbëve që të pajtohen me shqiptarët.

©Enver Bytyçi

Vazhdo leximin

Me teper

Stil15 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar15 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil15 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil15 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil16 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore16 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook