Lidhu me ne

Temporal

Analiza gjeopolitike/ Joe Biden një vazhdues i diplomacisë së Trump

Në mes të kësaj jave Uashingtoni shpalli një aleancë të re diplomatike dhe ushtarake për ti’u kundërvënë Kinës në Pacifik, duke mbledhur rreth vetes Mbretërinë e Bashkaur dhe Australinë. Aleanca e re anglishtfolëse, e pagëzuar AUKUS është trajtuar si një thikë pas shpine për Francën pasi ajo, jo vetëm e ka lënë atë në hije në një zonë ku Parisi ka shumë interesa, por sepse ajo ka detyruar edhe Australinë të prishë një kontratë të majme ushtarake për blerjen e 12 nëndeceve franceze.

Tani qeveria e Kanberras do të detyrohet të marrë nëndecet bërthamore amerikane. Përpos një humbjeje të konsiderueshme ekonomike, ky operacion i mbajtur në fshehtësi deri në orët e fundit përbën edhe një përcarje të aleancave dhe një ndryshim të ekuilibtave gjeopolitikë. Pikërisht për këtë ministri i jashtëm francez, Jean­Yves Le Drian, e quajti këtë një goditje të pabesë dhe foli për një kthim të Uashingtonit në metodat dhe praktikat e periudhës Trump. Po a është e vërtetë kjo? A ka ngjashmëri mes sjelljes dhe qëllimeve gjeopolitike të të dy presidentëve? Lapsi.al ka bërë një radigrafi të opinioneve më prestigjoze që ekzistojnë në shtypin ndërkombëtar.

Analistët thonë se me Biden stili i tij ka ndryshuar, por substanca fare pak. Në më pak se nëntë muaj pasi ka marrë detyrën, Joe Biden nuk ka bërë asnjë thyerje rrënjësore me politikën e jashtme të udhëhequr nga Donald Trump. Njësoj proteksionist, izolues, sfidues me aleatët e tij, ndonëse më i edukuar dhe i buzëqeshur, Joe Biden, po rrezulton një president i ngjashëm me paraardhësin, ndryshe nga sa shpresonin partnerët perendimorë të SHBA.
Përgjatë këtyre muajve, nga Kina në Afganistan, nga Kuba tek Irani, është shfaqur një  vazhdimësi e frikshme mes dy administratave, që mezi maskohet nga një gjuhë  më e latuar dhe nga metoda më klasike.

Në pamje të parë, dy presidentët sillen në mënyra rrënjësisht të ndryshme
në skenën ndërkombëtare. Më i sjellshëm, më i buzëqeshur, më i ngrohtë se paraardhësi, Biden kultivon një stil shumë më të përpunuar. Sot jemi shumë larg nga postimet provokuese në Tëeeter, ose daljet gjëmuese në samitet ndërkombëtare. Po ashtu nuk ka ta më takime të papritura me autokratë ose shpërthime zemërimi me aleatët. I rrethuar nga një ekip me përvojë në
praktikat ndërkombëtare, të mbështetura nga vetë super xhentili sekretari i shtetit Antony Blinken dhe Këshilltari për Siguri, Jake Sullivan, ardhja e Biden u përshëndet me lehtësim nga homologët e tij të huajt, veçanërisht evropianët.

Pavarësisht nga pandemia, të gjithë u kënaqën nga kthimi në normalitet, pas katër viteve të mundimshme me Trump. 

Realiteti doli të ishte pak më ndryshe. për europianët sinjali i parë shqetësues u pa me vazhdimin e politikës së ndalimit për të hyrë në SHBA. Ky kufizim i vendosur nga Trump në fillim të pandemisë, në pranverë 2020, u hoq në fund
të mandatit të tij. Biden e rivendosi atë sapo mori detyrën, pavarësisht se tashmë kushtet e Covid 19 kishin ndryshuar. Nga ana tjetër, Biden bëri të qartë llojin e marrëdhënies që ai synonte të kishte me partnerët e saj evropianë.

Tërheqja nga Afganistani ishte më shumë më e vështirë të injorohej. I vendosur nga Trump, ky largim i njëanshëm pa kompensim u drejtua nga Biden me një stil mjaft të ngjashëm me atë të tingullitakteve bubulluese të paraardhësit. Refuzimi për të dëgjuar rekomandimet e gjeneralëve të tij, ndaj të cilëve ai është tepër dyshues, Biden zgjodhi të  vendosë i vetëm duke krijuar një katastrofë në terren. Të gjenduar para një akti të kryer shtetet anëtare të NATO -s u kapën në befasi. Asnjë kërkesë për të zgjatur pak kohën e evakuimit as u dëgjua, as nuk u mor parasysh.

Rivendosja e sanksioneve kundër Kubës, këmbëngulja në ato që u vendosën nga Trump kundër Iranit, janë të tjera vazhdimësi shqetësuese mes të dy presidentëve. Biden madje u shfaq më i butë ndaj Rusisë, duke pranuar ndërtimin e oleodukut Nord Stream 2 nën detin Baltik, në kurriz të Ukrainës. Në pikpamjen tregtare Biden  i ndeji gjithashtu besnik pjesës më të madhe të masave proteksioniste të vendosura nga Trump. Shumica e taksave mbi importet e çelikut dhe aluminit nga Bashkimi Evropian kanë mbetur ende në fuqi. 

Javën e ardhshme në OKB, Biden pa dyshim do të bëjë deklarata propagandistike mbi bashkëpunimin e nevojshëm ndërkombëtar dhe rëndësinë e aleancave, njësoj si sikur të kishte ndërmend të kthehej në atë kohë kur Shtetet e Bashkuara i shihnin interesat e tyre afatgjata shumë të ndërvarura nga një rendi i qëndrueshëm ndërkombëtar, bazuar në rregulla te përbashkëta, ku traktatet respektoheshin.

Por ndryshe nga Trump që nuk shfaqte ndonjë mospërputhje midis fjalimeve dhe veprime të vetë Trump, duke mos i fshehur qëllimet e tij, Biden praktikon një politikë shumë të ndryshme nga ajo që përshkruan me fjalë. 

Me teper

Stil2 minuta më herët

Sapo kam mbushur 40 vjeç. Ja 8 leksionet e jetës, që do të doja t’i kisha mësuar 10 vjet më parë

Nga Jason Stahl Kur po i afrohesha të 30-ve, bashkë me shefin tim në punë,patëm disa dreka epike ku biseduam...

Stil6 minuta më herët

Eni Koçi befason: Kam humbur 9 kilogramë, por jam sërish në dietë

Eni Koçi është shumë aktive në rrjetin e saj social Instagram, ku herë pas here ndan detaje nga jeta private....

Stil9 minuta më herët

Fustan i ngushtë, cizme, pallto deri në fund të këmbëve: Si u vesh Rita Ora në ditëlindjen e së motrës!

Fustan i puthitur pas trupit me një imitim të lëkurës së gjarprit, por në ngjyra gri; cizme të zeza deri...

Radar21 minuta më herët

Aktori Alec Baldwin vret aksidentalisht gjatë xhirimeve, kinematografen, plagos regjisorin

Santa Fe, New Mexico -Kinematografja Halyna Hutchins u transportua me helikopter në një spital, ku vdiq, ndërsa një person i dytë,...

Radar9 orë më herët

Bashistët

Nga Ilir Levonja Sa herë që Luli apo babalet shantazhojnë, kujtohuni se çfarë ka ndodhur me të djathtën nga viti...

Stil10 orë më herët

Nuk do të mund t’u shpëtoni dot zemërimit të tyre/ Tre shenjat më hakmarrëse të horoskopit

Binjakët Gratë e Binjakëve nuk kalojnë pa zhurmë, veccanërisht nëse problemi vjen nga një lidhje dashurie. Nëse personi në krah...

Radar10 orë më herët

Gazetari amerikan: Ish-gruaja e Ramës dërgoi informacionet për Berishën në DASH

Gazetari i njohur amerikan, Matt Palumbo ka publikuar një investigim në portalin e konservatorëve amerikane, Bongino, ku zbulon lidhjet e...

Radar10 orë më herët

Integrimi/ Bumçi: Rama është i kryeministri i parë që nxit urrejte ndaj BE-së

Bashkimi Evropian deri tani nuk ka dhënë as një sinjal pozitiv për çeljen e negociatave me Shqipërinë. Bisedimet për integrimin...

Gatime16 orë më herët

10 ushqimet kryesore të vjeshtës për një shëndet të mirë

Me ardhjen e vjeshtës, organizmi përballet me një ndryshim të rëndësishëm të stinës, në fakt ai kalon nga klima e...

Sport16 orë më herët

200 gola në 194 ndeshje, a e meriton Lewandowski “Topin e Artë”?

Robert Lewandowski për “Top të Artë”. Pas një viti ku meritonte që të fitonte trofeun, por që nuk ja dhanë...

Facebook