Lidhu me ne

Radar

A fiton dot PD me Amerikën kundër? Andi Bejtja përplaset me Preç Zogajn

“A fitohet me Ameriken kunder”? Kjo pyetje fatale po zë vend gjithnjë e më shumë në debatin e brendëshëm të PD-së që pas shpalljes non grata të Sali Berishës dhe përjashtimit të tij parlamentar nga Lulzim Basha. Të gjithë mbrpjtësit publikë të kryetarit de facto të PD thonë se opozita nuk e kishte luksin të hapte luftë me SHBA-në që do ti bënte gjëmën, që do e shpallte të gjithë partinë të padëshirueshme dhe që do pengonte në fund ardhjen e saj në pushtet. Pa treguas as se çfarë rreziku i kanosej PD-së ata mbyllin çdo siskutim me frazën: Nuk i dilet amerikës kundër.Në këtë linjë është rreshtuar së fundi edhe shkrimtari dhe publicisti Preç Zogaj. Në një shkrim të gjatë në Panorama (lexoje të plotë këtu) ai hedh këtë tezë: “Çështja kryesore përkthehet sot në formën e pyetjes për çdo demokrat, për çdo të zgjedhur në këtë parti, për Berishën gjithashtu. A mund të fitojë PD me SHBA kundër? Unë kam dhënë përgjigjen time dhe e përsëris: Jo. Me SHBA përkrah, po”.Pikërisht me këtë tezë ka replikuar poeti dhe analisti Andi Bejtja duke thënë se detyra e intelektualit të vërtetë nuk është të rreshtohet pas të fortit. Ja seç ka shkruajtur ai në një status në llogarinë e tij në Facebook: “Thjesht per kujtese, jo me larg se dy tre vite me pare, ishte i njejti vend qe mbante po emrin Amerike qe e pranoi oferten per ndarjen e Kosoves, oferte qe i ngriti qimet ne koke cdo intelektuali e shkrimtari europian. Nuk e mbaj mend cfare qendrimi kane mbajtur keta intelektuale e shkrimtare shqiptare, ate bote , po kam pershtypjen se neqoftese nga turpi nuk jane shprehur per kete nisme, po prape per turpin e tyre kane heshtur…E risolla ne vemendje kete detaj, jo thjesht per t’i kujtuar se Amerika jo vetem gabon, sic e ka treguar historia madje shpeshhere fatalisht dhe rende, por edhe per nje aresye tjeter madhore demokratike: nuk eshte roli, sidomos i te ashtequajturve shkrimtare e intelektuale ne demokraci; te shkojne qorrazi pas nderhyrjeve te tilla arbitrare ne dem te demokracise e sovranitetit te nje vendi, te nje partie te nje komuniteti….Ndaj, eshte e trishte per nje vend kur te ashtequajturit intelektuale apo shkrimtare, apo dhe publiciste mendojne aq ngushte si te jene zyrtare te Ministrise se Mbrojtjes qe sapo kane nenshkruar nje mareveshje per nje baze ushtarake sekrete me Ameriken. Detyra e shkrimtareve, intelektualeve, publicisteve, shoqerise civile eshte te luftoje per ta shtyre Ameriken te ulet ne karrigen e humbur te Arbitrit te Demokracise dhe jo te bashkohen me te ne rrugen e arbitraritetit, qofte kjo Amerika Zyrtare apo qofte kjo Amerika e lobimeve…”Nga ana tjetër për debatin a vihet në pushtet pa përkrahjen e SHBA-së Zogaj shkruan:  “Përvoja e këtyre tridhjetë viteve në Shqipëri u jep mbështetje me prova, nga zgjedhjet në zgjedhje, këtyre pohimeve. Berisha dhe PD u larguan nga pushteti në mënyrë dramatike në vitin 1997 në kontekstin e një qëndrimi shumë kritik të SHBA për zgjedhjet e vitit 1996 dhe të mbështetjes që mori në Uashington grupimi opozitar i asaj kohe me Servet Pëllumbin në krye. PD përjetoi një periudhë jo të shkurtër ftohjeje me SHBA dhe përfaqësuesit të saj në Tiranë. Rikthimi i saj në pushtet me kryetar Berishën në vitin 2005 ndodhi në klimën e re të përafrimit me SHBA dhe “bekimit” të ri amerikan për t’u kthyer me një mendje tjetër, më të hapur se më parë. Amerikanët nuk u mbajnë dorën votuesve dhe as marrin anë hapur në zgjedhje.

https://www.facebook.com/andibobi/posts/10225175534686418

Por me qëndrimet që mbajnë, ushqejnë perceptime dhe vlerësime të sakta në publik, që përkthehen si vota që bëjnë diferencën…”. Por edhe këtu duket se Bejtja e ka një kundër argument:”Ndersa neqoftese doni nje pergjigje te shpejte a fitohet me Ameriken kundra, pini nje kafe me Albin Kurtin apo dhe me Fatos Nanon kur e mundi Pandeli Majkon ne Kongresin e Partise Socialiste, jo thjesht si Kryeminister, po si Kryeminister qe vinte me dekorata nga Shtepia Bardhe, si njeriu qe duke i hapur deren 700 mije kosovareve gjate spastrimit etnik te Milloshevicit i shpetoi fytyren jo vetem Uashingtonit, por edhe Europes qe u gjend fare e papergatitur…”

https://www.syri.net/op-ed/450435/kur-shkrimtaret-mendojne-si-burokratet-e-ministrise-se-mbrojtjes/

Me teper

Kioske6 minuta më herët

Amerikani dhe rinia shqiptare !

Dollarët janë të mirë Shijen e tyre e njohin sidomos amerikanët Lobohet me dollarë Amerikani vendos kollare U thotë fëmijëve...

Stil34 minuta më herët

Ushqimet që nuk duhet t’i kombinoni kurrë me njëra-tjetrën

Zakonisht për t’i bërë pjata tona më të shijshme kombinojmë dy ose më shumë artikuj ushqimorë. Megjithatë, ka disa ushqime...

Radar38 minuta më herët

Enkelejd Alibeaj dhe Taulant Balla në shoqëri të njëri-tjetrit, për hatër të SHBA-ve kuptohet …

Në konferencën për 100 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike Shqipëri- SHBA ishte e pranishme ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ish-sekretari i...

Radar53 minuta më herët

“Çmendet” Rama / Kërkon të institucionalizojë nxjerrjen e të dhënave personale

Rama “i kënaqur” nga efekti i rrjedhjes së pagave: Çdo qytetar do t’i deklarojë një herë në vit. Kryeministri Edi...

Kryesore59 minuta më herët

Pse erdhi Mike Pompeo në Tiranë ?

Ish-sekretari i Shtetit në Tiranë, Kokalari: Mike Pompeo është në vizitë private Mike Pompeo, ish sekretari amerikan i Shtetit, mbërriti...

Kryesore16 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet16 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar17 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar17 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil19 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Facebook