Lidhu me ne

Radar

Trump padit mbesën dhe New York Times, kërkon 100 mln $ dëmshpërblim

Trump padit mbesën dhe New York Times, kërkon 100 mln $ dëmshpërblim

Ish -presidenti amerikan Donald Trump po padit mbesën e tij dhe New York Times për një artikull të vitit 2018 që pretendonte se ai i ishte shmangur taksave.

Padia, e ngritur në Nju Jork, akuzon Mary Trump dhe gazetarët e gazetës se janë “të angazhuar në një komplot tinëzar” për të marrë dokumente konfidenciale.

Trump pretendon se mbesa e tij shkeli një marrëveshje që e ndalonte atë të zbulonte dokumentet.

Gazetarët e New York Times akuzohen se kanë kontaktuar dhe punuar me mbesën e Trump si pjesë e një “hakmarrje personale” kundër tij.

Në përgjigje, zonja Trump tha se padia ishte një shenjë “dëshpërimi”.

Mary Trump zbuloi se ishte burimi i historisë në një libër me kujtime në vitin 2020.

Trump vazhdimisht ka hedhur poshtë pretendimet e bëra në librin e mbesës së tij dhe u përpoq pa sukses për të bllokuar botimin e tij.

Në librin e saj, zonja Trump përshkruan sesi ajo i dha dokumente tatimore New York Times, të cilat u përdorën për të qenë pjesë e një artikulli hetimor për “skemat e dyshimta tatimore të Trump gjatë viteve 1990, përfshirë rastet e mashtrimit të plotë, që rritën shumë” pasurinë që mori nga prindërit e tij ”.

Në padinë e dorëzuar të martën ish-presidenti kërkon kompensim prej jo më pak se 100 milion dollarë.

Një zëdhënëse e New York Times, Danielle Rhoades Ha, tha se padia ishte “një përpjekje për të heshtur organizatat e pavarura të lajmeve”.

Vitin e kaluar, zonja Trump ngriti padinë e saj duke akuzuar Trump dhe dy anëtarë të familjes për mashtrim dhe komplot, duke pretenduar se presidenti i atëhershëm, motra e tij Maryanne Trump Barry dhe vëllai Robert Trump e përjashtuan atë nga një trashëgimi.

Me teper

Radar8 orë më herët

Bashistët

Nga Ilir Levonja Sa herë që Luli apo babalet shantazhojnë, kujtohuni se çfarë ka ndodhur me të djathtën nga viti...

Stil9 orë më herët

Nuk do të mund t’u shpëtoni dot zemërimit të tyre/ Tre shenjat më hakmarrëse të horoskopit

Binjakët Gratë e Binjakëve nuk kalojnë pa zhurmë, veccanërisht nëse problemi vjen nga një lidhje dashurie. Nëse personi në krah...

Radar9 orë më herët

Gazetari amerikan: Ish-gruaja e Ramës dërgoi informacionet për Berishën në DASH

Gazetari i njohur amerikan, Matt Palumbo ka publikuar një investigim në portalin e konservatorëve amerikane, Bongino, ku zbulon lidhjet e...

Radar9 orë më herët

Integrimi/ Bumçi: Rama është i kryeministri i parë që nxit urrejte ndaj BE-së

Bashkimi Evropian deri tani nuk ka dhënë as një sinjal pozitiv për çeljen e negociatave me Shqipërinë. Bisedimet për integrimin...

Gatime15 orë më herët

10 ushqimet kryesore të vjeshtës për një shëndet të mirë

Me ardhjen e vjeshtës, organizmi përballet me një ndryshim të rëndësishëm të stinës, në fakt ai kalon nga klima e...

Sport15 orë më herët

200 gola në 194 ndeshje, a e meriton Lewandowski “Topin e Artë”?

Robert Lewandowski për “Top të Artë”. Pas një viti ku meritonte që të fitonte trofeun, por që nuk ja dhanë...

Stil15 orë më herët

Adele zbulon detaje rreth albumit të saj të ri : Jam këshilluar me Drake

Këngëtarja Adele, ka folur së fundmi për albumin e saj të ardhshëm. Në një intervistë për emisionin ‘Capital Breakfast’, Adele...

Stil15 orë më herët

Martesa dhe fustani i bardhë në ëndërr / Si shpjegohen ëndrrat që shihni, ku po gaboni me kuptimet e tyre?

Gabimi më i madh që njerëzit bëjnë kur përpiqen të interpretojnë ëndrrat është se supozojnë që ëndrra të caktuara kanë...

Stil15 orë më herët

4 shenjat që tregojnë se një grua po vuan nga depresioni pas lindjes

Pasi e mban një bebe në bark për 9 muaj, vjen momenti i shumëpritur, të njihesh me krijesën që ke...

Stil15 orë më herët

Një parfum i ri nga Billie Eilish, shishja simbolizon pjesën e preferuar në trupin e saj

Billie Eilish ka pasur një vit me shumë ngjarje, nga publikimi i një albumi të ri të jashtëzakonshëm deri tek...

Facebook