Lidhu me ne

Sport

Video/ Tyson Fury konfirmohet kampion bote, Wilder KO në raundin e 11: “Unë jam më i miri, ky është i dyti”

“Një betejë e jashtëzakonshme, më e mirë se çdo trilogji tjetër në historinë e sportit,” thotë në fund të ndeshjes Tyson Fury, ende kampion bote i peshave të rënda në versionin WBC, pasi nxorri KO në raundin e njëmbëdhjetë, sfiduesin e tij Deontay Wilder. E në të vërtetë ishte një ndeshje vërtetë vibruese në Las Vegas, në të cilën Fury arriti të vërë përfund Wilder, për një kohë të gjatë, me një volum shumë më të madh goditjesh, por gjithashtu rrezik keq duke u shembur dy herë në ring në raundin e katërt.

Atëherë anglezi kuptoi se si duhej të vazhdonte dhe filloi ta mbante veten më larg nga e djathta e jashtëzakonshme e boksierit nga Alabama, por pa hequr dorë kurrë nga iniciativa. E goditjet Wilder i ka ndjerë të gjitha, duke treguar megjithatë reaktivitet dhe zemër të madhe në përballjen me kampionin që dominoi. E djathta që mbylli luftimin ishte si një nënshkrim certifikimi në fund të trilogjisë, siç e pranoi vetë Fury: “Wilder është i fortë. Unë gjithmonë kam thënë se unë jam më i miri në botë dhe ai është i dyti ”.

Përfundon kështu një nga rivalitetet më të nxehta në boksin profesionist të kohëve të fundit. Beteja e parë mes të dyve në 2018, u mbyll me një barazim shumë të kontestuar ku megjithatë Fury dukej se kishte fituar shumicën dërrmuese të raundeve pavarësisht se ishte rrëzuar në ring. Pastaj në vitin 2020 Fury dominoi përsëri, dhe në fakt e mbylli ndeshjen në raundin e shtatë. Tani rekordi i tij është 31 fitore në 32 ndeshje.

Vazhdo leximin

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar10 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar10 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil10 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil10 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil10 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil10 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook