Lidhu me ne

Sport

Pse Benzema prej vitit 2019 nuk heq fashon nga dora e djathtë

Historia e patreguar/ Arsyeja pse Benzema prej vitit 2019 nuk heq fashon nga

Në Francë si te Real Madrid, Karim Benzema gjithmonë luan me një fashë në dorën e tij të djathtë.

E gjitha për një thyerje të gishtit në vitin 2019.

Tifozet e Real Madridit tani janë mësuar me të. Por për ata që shikojnë kryesisht ekipin e Francës dhe të cilët edhe sonte shijuan eurogolin e tij me Blues ne fitimin e Nations League ndaj Spanjes, është padyshim një risi dhe kuriozitet.

Në klub, si në përzgjedhje, qendërsulmuesi luan sistematikisht me një fashë rreth dorës së djathtë dhe e ben edhe te kombetarja…

Për të kuptuar pse, kthehemi në 13 janar 2019. Atë ditë, gjatë një ndeshje mes Betis dhe Real Madrid në Sevilla, Benzema theu gishtin e tij të vogël pas një goditjeje me mbrojtësin kundërshtar Marc Bartra. Sulmuesi francez del nga fusha me fytyren e merzitur dhe trishtuar nga dhimbjet…

Pas këtij incidenti dhe ekzaminimeve të para, stafi mjekësor i Real rekomandon një operacion për të riparuar dhe drejtuar gishtin. Problemi: operacioni do të përfshinte tre deri në katër javë mungesë, dhe klubi merengue nuk mund te qendronte me sulmuesin jashte.

Santiago Solari, trajneri i atëhershëm, e bën të qartë se ai ka nevojë për qendërsulmuesin e tij: “Karim ka këtë dëmtim në gisht, siç e dini, por ne mendojmë se nuk është problem për të që të praktikojë aktivitetin si futbollist”.

Historia e patreguar/ Arsyeja pse Benzema prej vitit 2019 nuk heq fashon nga

Si një ushtar i mirë, Karim Benzema refuzon operacionin dhe e përfundon sezonin me një fasho në gishtin e vogël. Por, ai nuk do ta heqë më…

Disa muaj më vonë, lojtari shkon të konsultohet me kirurgët ortopedë për të zgjidhur përfundimisht problemin, por ata shohin që kocka e Benzemës tashmë është konsoliduar dhe ngjitur vete…

Që atëherë, Benzema e ka lidhur gjithmonë dorën për të zvogëluar dhimbjen dhe për të shmangur një goditje të dhunshme gjatë një dueli. Një rutinë disi kufizuese, por që duket se i sjell fat, duke pasur parasysh performancat e tij në sezonet e fundit.

Praktikisht, Benzema thuhet se do ta kryeje operacionin kur te mbylle karrieren. Pas asaj dite kur theu gishtin, golat nuk jane ndalur… Shenje e fatit? Mbase!

Vazhdo leximin

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil12 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil12 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil12 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil12 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook