Lidhu me ne

Kritike

Kontrasti mes festës vanitoze të kastës dhe shqiptarëveNga Klodian Tomorri

Shumica e frakexhinjve dhe zonjave te veshura me Diane Von Furnsteberg apo Manolo Blahnik ne kete paraden e djeshme te modes kane punuar gjithe jeten e tyre rrogetare shteti. Ose edhe atehere kur kane punuar ne sektorin privat, me shume se krijimi i ndonje vlere te shtuar per shoqerine, kane bere para duke shfrytezuar aksesin dhe lidhjet ne sektorin publik.

Ne fakt, nuk ka asgje te keqe te besh nga keto festat vanitoze. Por zakonisht keto ne bote i bejne aktoret e Hollywoodit, kengetaret, njerezit e modes. Ketu tek ne i bejne zyrtaret e shtetit.

Ironikisht ne diten kur qeveria shtrengoi buxhetin per krizen energjetike, kur kryeministri deklaroi se nuk kemi takat ta bejme rrogen e fukarenjve 500 euro pasi do vdisnim per buke dhe kur familjet po e paguajne cmimin e bukes, por jo vetem, 30 per qind me shtrenjte. Kontrasti mes pasdites se kryeministrit hallemadh dhe vanitetit te kastes drejtuese te shtetit ne mbremje nuk mund te ishte me verbues.

Me sa duket ketyre nuk u ben pershtypje. Uroj qe t’i kete bere pershtypje ambasadorit britanik si organizator i galase dhe madje te kete vene mend per here tjeter se dje ja vodhi skenen ai, i perhershmi.

Vazhdo leximin

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook