Lidhu me ne

Kritike

Bushati: Kapja e shtetit nga krimi është arsyeja pse BE refuzon Shqipërinë

Analisti Andi Bushati tha gjatë emisionit ‘Shock’ në Euronews Albania se kapja e shtetit nga krimi në Shqipëri është një nga arsyet pse vendit tonë i refuzohet hapja e negociatave me Bashkimin Europian.

Teksa komentoi progres-raportin e Komisionit Europian për Shqipërinë, Bushati tha se ai është i parëndësishëm, duke qenë se në fund janë vendet anëtare ato që vendosin dhe që kanë refuzuar hapjen e negociatave me Shqipërinë.

Sipas Bushatit, një vend si Shqipëria, që drejtohet nga një qeveri e cila nga 4 ministra të Brendshëm dy i ka pasur të përfshirë në afera droge nuk i përmbush kriteret për t’u futur në BE.

“Nuk ka demokraci që nuk ka krim, nga Amerika deri në Greqi krimi është aty. Puna është si qeveria sillet ndaj krimit. Nëse nga 4 ministra të Brendshëm 2 i ke të implikuar në afera droge, nuk je si holandezët pavarësisht sa drogë kalon në portet e saj. Kur dy ministra të Brendshëm i ke të përfshirë në afera droge, ky vend nuk është në kritere për t’u futur në BE, por është në kritere për t’u izoluar me tela me gjemba”, tha analisti Bushati.

Vazhdo leximin

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook