Lidhu me ne

Kritike

SPAK, Big big shit.

Nga Habjon Hasani

SPAK-u prej disa muajsh perndjek nje nder kardiologet me te afte ne rang nderkombetar, Edvin Priftin, ndersa Kel Joti promovohet drejtor i RTSH ne kulmin e nje skandali ende te heshtur qe ja kane zbuluar me tenderin e shtrenjte per medikamentin e semundjes Gaucher, afro 14 mln euro abuzim.

Ne nje vend normal, prokuroria do e kishte thirrur Priftin e do e paralajmeronte qe per nje dy tre gjera te bente kujdes.

Sepse sado te gaboje nje mjek, eshte aset qe nuk mund te flaket ne kosh si kanoçe birre.

Trauma dhe goditja qe i sjellin shoqerise keto bema te SPAK-ut dhe vellazerise se Kelit, eshte goditje ne palce e sistemit dhe drejtesise shoqerore.

Sidomos kur garante e sistemit eshte nje ambasadore si zonja Kim, e cila ka lindur ne Korene e Jugut por eshte nenshtetase e ishujve te Guamit.

Keto ishuj jane territor i SHBA-ve, por banoret e ketyre ishujve nuk kane te drejte vote per te zgjedhur Presidentin apo Kongresmenet ne SHBA.

Pra nuk kemi vetem sistem te kalbur, por dhe vasale genetike ne krye te sistemit. Big big shit.

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar10 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar10 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil10 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil10 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil10 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil10 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook