Lidhu me ne

Kioske

Pikëllimi nuk mund të raportohet mediatikisht. Mësoni të heshtni.

Nga Habjon Hasani

Habjon Hasani: Lëvizja që paralajmëroi Kokalari është lëvizje shahisti,  loja po bëhet interesante

Heshtja si ilaç

Nga viti 2010 nisa pune ne gazeten MAPO te Henri Çilit. Duke qene se gazeta ishte pro-qeveritare, sektori i investigimit ku rashe dakord une fillimisht te punoja, hap pas hapi u shnderrua ne sektorin e “speciales” qe mbulonte ngjarjet e renda kryesisht, perfshire dhe ato te kronikes.

Nuk e doja fare te merresha me kroniken, por isha nevojtar dhe u desh ta pertypja devijimin nga kontrata fillestare.

Disa muaj pasi kisha nisur punen, nje mengjes informohem se ne rrethinat e Durresit ishte konsumuar nje tragjedi e rende.

Kater femijet e nje zonje qe punonte naten ne klube striptizmi, ishin asfiksuar ne gjume nga qymyri me te cilin ngroheshin naten.

Kater femijet i vdiqen.Shkova per te ndjekur ngjarjen, pasi mbarova pune me kontaktet ne polici dhe prokurori per dinamiken e ngjarjes, me kontakton nje mikeshe me funksion ne spitalin e Durresit asokohe.

Me thote qe nena e femijeve eshte totalisht e droguar ne keto momente me qetesues sepse ndryshe nuk e perballon dot traumen.-Jam e habitur qe nuk ka ende nje te aferm qe ta kete vizituar, me tha doktoresha.-A te kaloj nje cope here aty sa t’i sjell nje amita i thashe mjekes.

Kalo me tha.

Bashke ne shoferin, Turin, djale i shkelqyer nga Shupenza e Peshkopise, shkuam ne spital. Bleva dy lengje frutash dhe shoferi kembenguli te blinte dhe ai nje qe t’ja çonim.

Me pelqeu pa mase qe dhe Turi u angazhua per aq sa mundej dhe aq sa i takonte.Kur shkova ne spital, hyra nga dera e pasme me rekomandim pasi me te drejte mediat ndaloheshin rreptesisht t’i afroheshin nenes qyqe e te pikelluar te femijeve.

Kur shkova prane dhomes se saj, pashe qe ne te njejten kohe mberriti dhe e ema e pacientes, pra gjyshja e 4 femijeve te vdekur.

Me nje pamje krejt te relaksuar, e ema e pacientes me thote:-“Ah kshu i shkoi jeta kesaj budallaçkes time. Kjo i vuri kapak”.Me shkoi gjaku ne fund te kembeve nga ajo qe me degjuan veshet.

Ne jeten time s’kam njohur dot karakurve e reptile me te neveritshme se gjyshja e atyre femijeve.

Nuk i ktheva asnje pergjigje.

Shkova brenda ne dhome, lashe tre amitat te komodina anes pacientes e cila belbezonte fjale qe nuk i kuptoja.

Qendrova nje cope here, deshiren e kisha ta perqafoja, por thjesht i perkedhela floket pacientes dhe bera te dal.

Ne moment me vjen nje sms nga redaksia ne Tirane:-“Kur kthehesh?”-“Jam te dhoma e spitalit te nena e femijeve i solla 3 amita”, – u pergjigja.Reagimi nga redaksia ishte diçka e tille:“Po s’te kemi çuar per vizite mor djale po mundohu qe t’i marresh diçka”.SMS-ja ne fjale ishte tronditja e dyte qe pesova fill pas tronditjes qe me dha reagimi i gjyshes se viktimave.

Mendimi bruto qe me kaloi ne mendje ishte:“Patjeter te qifsha motren, por e kam me kollaj te te zhduk ty familjen dhe pastaj vij te marr nje interviste”.

Sigurisht qe nuk i ktheva ate pergjigje.

Por ishte momenti qe vendosa se duhej te shkeputesha absolutisht nga puna qe mbulonte kroniken e zeze.

Disa lloj dhimbjesh nuk mund te komentohen e as te behen objekt i kuriozitetit pervers te turmave, sikur te ishin kocka qe ju hidhen qenve per t’i shqyer.

Pikellimi nuk mund te raportohet mediatikisht.

Pikellimi mund te rrefehet ne nje liber, por s’mund te vervitet si nje kocke per lajmin dhe klikimet e radhes.

Mesoni te heshtni.

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil12 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil12 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil12 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil12 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook