Lidhu me ne

Kioske

Kur Ilir Beqja shijon spektaklin e Drejtësisë së re

Kur Ilir Beqja shijon spektaklin e Drejtësisë së re

Enton Abilekaj/ Dosja.al

Shfaqja me domethënese për Reformën në Drejtësi është konferenca e sotme me donatorët. Bledi Çuci, nuk mund t’i bënte dhuratë më të bukur Ilir Beqjes, se sa ta prezantonte në ditën e parë të punës, si njeriun e besuar për të menaxhuar ndihmat e BE dhe SHBA. Madje, ambasadorët ishin aty, për ta përshëndetur këtë gjetje gjeniale të qeverisë. Folën për donacionet dhe për luftën e ashpër kundër korrupsionit që do bëhet nga Drejtësia e re, ndërsa Ilir Beqja miratonte.

Më 2 padi në SPAK, që prej muajsh po hetohen, për dëme qindramilionë eurosh, me një dështim spektakolar në zgjedhje, ku nuk arriti të merrte as mandatin e vet në Shkodër, Beqja rikthehet në tryezën e zotërinjve, si vendimmarrës dhe administrator i qindramilionë eurove të tjera. Jo vetëm kaq, por tutorët e Drejtësisë që po e heton, janë aty për ta mbështetur.

Ata që hyjnë nëpër dyert e SPAK si në zyrën e tyre, që flasin për çdo çështje në takime private me prokuroret specialë, jane duke uruar per detyren e re, ish-ministrin e paditur për 2 koncesione, njërin prej të cilëve, me vlerë 120 milionë euro, ia ka dhënë pronarit të një kioske në Berat. Prokurorët që i ka zgjedhur maxhoranca, që i urdhërojnë ose i shantazhojnë me telefon nga Kryeministria, që edhe kur duan të bëjnë ndonjë veprim të guximshëm, presin ambadasoren amerikane në zyrë, sigurisht që pas kësaj nuk mund të çojnë në Gjykatën Speciale, Ilir Beqjen.

Çështjet e tij do të mbyllen dhe pastaj ai e ka rrugën e hapur për t’u bërë edhe ministër i Drejtësisë, që ta drejtojë vetë, me dorë të hekurt Reformën në Drejtësi. Kohë në dispozicion ka plot, pasi vetëm shtyrja e Vettingut do të jetë 3-vjeçare. Reforma 5-vjeçare, e paprecedentë për emrin reformë, do të zgjasë të paktën 3 vjet, me kërkesën e maxhorancës dhe mbështetjen e SHBA dhe BE. Pavarësisht se Kushtetuta e parashikon të përfundojë në mars, të mos ketë më komisione të Posaçme dhe Vettingu të kthehet në normalitet, pavarësisht se në 2016 u premtua se rezultatet do të ishin të shpejta dhe “peshqit e mëdhenj” do të përfundonin në rrjetë, po kërkohet akoma më shumë kohë, jo për të ngritur ndërtesën, por për të shtuar gërmadhën.

Pallati i Drejtësisë vazhdon të jetë bosh. Peshkimi i cironkave dhe zmadhimi i tyre me efekte speciale për t’u dukur peshq të mëdhenj, konkuron nga falsiteti dhe ilariteti me fotot e dëshpëruara për pëlqime të instagramit. Peshqit e mëdhenj, jo vetëm nuk janë kapur, por kanë marrë në kontroll rrjetat dhe peshkojnë gjahtarët, duke na treguar pa filtra luftën për kontrollin e Drejtësisë. Luftë që po bëhet brenda grupeve të maxhorancës. Është pikërisht për shkak të kësaj lufte të brendshme të maxhorancës dhe jo për ecurinë e reformës, që po kërkohet të shtyhet Vettingu, i garantuar në Kushtetutë nga KLGJ dhe KLP.

Përfshirja me zell e ambasadorëve në këtë betejë brenda PS për të patur sa më shumë institucione dhe të emëruar në kontroll, ishte sot më evidente se kurrë. Ata, si zyrtarë të bindur të qeverisë, u reshtuan në krah të një personi në hetim dhe i premtuan mbështetje me fonde, besim në menaxhimin e tij, ndërsa Akademia e Transparencës, e thelemeluar në 15 janar nga Ambasada e SHBA dhe USAID, publikon propozimin që E-Albania të marrë çmim ndërkombëtar.

Me e keqja është që në këtë betejë të brendshme të PS, po i kërkohet edhe opozitës të sillet si fraksion në mbështetje të Edi Ramës. Dhe më e keqja akoma është që Partia Demokratike zyrtare po e konsideron si një mundësi, duke parë një përfitim politik, ose jopolitik, ende të pakuptueshëm nga publiku.

Me shëmtinë e vet, me shëmtinë e së vërtetës, shfaqja e sotme e ambasadorëve, shërbeu për t’i vënë kapakun dyshimeve se parodia e shëmtuar që na është dhënë sot është vetëm imitacion i Reformës në Drejtësi të premtuar 5 vjet më parë. Nëse do të ketë fatin e imitacioneve lindore që shiten në Perëndim, mund të shërbejë të paktën për tu afruar me BE. E sigurtë është që nuk do t’i shërbejë vendosjes së Shtetit të së Drejtës.

Vazhdo leximin

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar10 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar10 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook