Lidhu me ne

Kioske

Kush ka më shumë elektorat gri Berisha apo Basha ?

https://www.podiumi.com/ media online prej vitit 2016

Koment Nga Bilbil Beqiri

Edhe qeverisja më e keqe, ka të " lumturit " e saj – Podiumi Lajmet më të  fundit në Shqipëri

Gazetarët që duan të mbrojnë Bashën në betejën e tij politike, herë pas here artikulojnë idenë se Basha është më i dobishëm për PD-në, sepse ka elektorat gri, ndërsa Berisha është ai që nuk paska elektorat gri.

Të dyja këto mendime jane të pasakta, sepse Basha tashmë është ” shalqin ” me provë, dhe nuk i ka mbetur gjë pa demostruar.

Teza e elektoratit gri të Bashës, ngjan më tezën e hedhur në qarkullim para zgjedhjeve, atë të njeriut normal, të liderit normal.

Ajo çfarë dimë me siguri për Berishën është se ka me vete bazën e PD, d.m.th shumicën në PD. Po ashtu dimë me siguri se Basha nuk e ka bazën e PD. Këto i kupton i madh dhe i vogël.

Në këtë situatë, i gjendur i pashpresë, Basha hedh në treg tezën e elektoratit gri. Basha i cili nuk arrin të marrë mbështetjen e votuesve besnikë, qenka i zoti të marrë atë të elektoratit gri, praktikisht të elektoratit më nazeli, më të vështirë.

Ndërsa unë mendoj se Basha jo vetëm që nuk ka elektorat gri, por për shkak të tij, në Shqipëri është shtuar elektorati gri këto 8 vite e kusur. Eshtë shtuar numri i njerëzve të pakënaqur me qeverisjen, por që nuk ka gjetur arsye për ta çuar votën tek Basha.

Teza e mbështetësve gri për Bashën është paracetamol që nuk ia largon dhimbjen e kokës këtij të fundit.

Ndërsa për Berishën dimë me siguri mbështetjen që ka nga ” fanatikët ” në PD, por nuk mund të themi që nuk tërheq elektorat gri, sepse duhet parë.

Mbështetja që i dha rinia tregon që Berisha ka me vete edhe elektoratin gri.

Me fjalë të thjeshta, Basha nuk ka më asgjë, dhe e konsideroj gabim të bëhen krahasime mes tij dhe Berishës.

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook