Lidhu me ne

Kioske

Media shqiptare duhet “ mbytur ‘ me kazmë

https://www.podiumi.com/ media online prej vitit 2016

Koment Nga Bilbil Beqiri

Edhe qeverisja më e keqe, ka të " lumturit " e saj – Podiumi Lajmet më të  fundit në Shqipëri

Media shqiptare duhet “ mbytur ‘ me kazmë

Nuk e kam kuptuar kurrë dëshirën e mediave shqiptare për të paraqitur çdo detaj nga ngjarjet e dhimbshme që ndodhin, jo kazma, jo lopata jo gropa, tmerre që nuk i sheh e dëgjon as në filmat më horror.

E kuptoj që është dëshira e madhe për audiencë, por kjo dreq dëshire s’mund të çojë deri në kanibalizimin e saj. Titujt janë të frikshëm, raportimet janë makabre, gjoja investigime.

Investigimi duhet të konsistojë në shkakun që çoi tek ndodhia, dhe jo budallallëqe të tipit se çfarë tha daja, çfarë tha halla post mortum. Investigohet dhe kritikohet qeveria që i jep me dorën e djathtë miliona euro një italiani, dhe nuk merret me izolimin dhe rehabilitimin e njerëzve me potencial kriminal.

Dashuria për fëmijen është dashuria më madhe, dashuria më e pashpjegueshme  që njeh shpirti i njeriut në këtë botë, është dashuria që trimëron edhe pulën për të mbrojtur të vegjlit e saj. Eshtë dashuri e një lloji tjetër, prandaj mediat, duhet të bëjnë empati me nënat dhe baballarët në raste të tilla.

Sepse kjo dreq jete i paska të gjitha llojet e sprovave, dhe dikujt i qëllon që të sprovohet edhe me këtë lloj vuajtje. Nuk mund t’i shkosh me mikrofon dikujt që i ka ndodhur gjëma më e madhe e jetës, duhet të jesh shumë i pashpirt të sillesh në mënyre të tillë…

Nuk e di, kohët e fundit kam filluar seriozisht të mendoj se mos ndoshta jemi çmendur të gjithë si shoqëri…

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook