Lidhu me ne

Kritike

“Krahinor dhe politik”, Ylli Manjani kritika për vetingun: Është rikthim në drejtësinë popullore Enveriste

"Krahinor dhe politik", Manjani kritika për vetingun:

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka shprehur kritika ndaj procesit të vetingut. Duke e cilësuar krahinor dhe politik, ai thotë se procesi ka qenë diskriminues.

Sipas Manjanit, gjyqtarët që kanë raport të mirë me pushtetin e kaluan vetingun. Ai rendit dhe disa emra, për të cilët pretendon se provuan korrektësisht burimet e pasurisë dhe sërish u larguan.

Ish-ministri nënvizon se ndaj atyre që mund ta kenë merituar largimin, vettingu ishte jo profesional dhe me shkelje të rënda ligjore. Ai ngre pikëpyetjet e të pasurit të një drejtësie të barabartë, kur gjyqtarët nuk trajtohen njësoj. Manjani shton se këto janë fakte, duke thënë se po rikthehemi ‘në drejtësinë popullore Enveriste’.

“Vettingu është i padrejtë e i pabarabartë. Dyshimi është serioz që vetting është madje diskriminues! Është krahinor dhe politik!!! Ata që e kalojnë zakonisht e kanë mirë me pushtetin monist.

Edhe ndaj atyre që mund ta kenë merituar largimin, vettingu ishte jo profesional dhe me shkelje të rënda ligjore. Pra nuk kanë kopsitur asgjë. Çështja është se nëse Republika i trajton gjykatësit padrejtësisht dhe jo njësoj, mos prisni të kemi drejtësi të drejtë e të barabartë për të gjithë.

Nga ana tjetër miklimi në publik me qëndrime ekstreme ndaj gjykatësve është i gabuar. Është rikthim në drejtësinë popullore Enveriste”, shkruan ndër të tjera Manjani.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1317056285405475&id=100013033472627

Me teper

Stil6 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil6 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore6 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar20 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore20 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil20 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook