Lidhu me ne

Temporal

“Merkeli burrë” – Njihuni me kancelarin e ri gjerman Olaf Scholz dhe sfidat që e presin


Parlamenti gjerman zgjodhi të mërkurën Olaf Scholz si kancelarin e ri të vendit, duke shënuar fundin e 16 viteve të Angela Merkelit si udhëheqëse.

Partia Social Demokrate e qendrës së majtë të Scholz-it, e cila fitoi më shumë vota në zgjedhjet federale të shtatorit, do të udhëheqë një koalicionin qeveritar së bashku me të Gjelbrit dhe Partinë Libertare Demokratike të Lirë.

Ditët e fundit, këto parti miratuan një marrëveshje koalicioni që përcakton objektivat e qeverisë, të tilla si rritja e pagës minimale në 12 euro/orë (13,50 dollarë), heqja graduale e termocentraleve me qymyr deri në vitin 2030 dhe një zotim që vendi të jetë neutral ndaj karbonit deri në vitin 2045.

Kush është Olaf Scholz?

Scholz është një politikan 63-vjeçar në karrierë nga Partia Social Demokrate e qendrës së majtë. Për dekada, ai ka mbajtur një gamë të gjerë postesh: deputet, kryebashkiak i qytetit port të Hamburgut, ministër i punës dhe ministër i financave në qeveritë e koalicionit nën Merkelin. Ai është krahasuar shpesh me Presidentin amerikan Joe Biden.

Kancelari i ri gjerman, ka lindur dhe është rritur në Hamburg dhe ka qenë kryetar bashkie i qytet-shtetit verior gjerman që nga viti 2011.

63-vjeçari u aktivizua në SPD në një moshë të re – duke iu bashkuar degës së rinisë së partisë (Jusos) në vitin 1975 kur ishte 17 vjeç. Scholz u ngjit në shkallët e SPD-së për të marrë poste të larta partiake si në Hamburg ashtu edhe në nivel federal.

Një ish-avokat i specializuar në ligjin e punësimit, Scholz fitoi popullaritet në SPD pasi udhëhoqi partinë drejt fitores në vitin 2011 në zgjedhjet shtetërore të Hamburgut dhe arriti të mbajë pushtetin në vitin 2015 pasi formoi një koalicion me partinë e Gjelbër.

Scholz ndihet rehat duke punuar me Merkelin – diçka që ishte e dukshme gjatë disa paraqitjeve të përbashkëta që të dy bënë kur Hamburgu priti samitin e G20 në korrik. Ai gjithashtu ka shërbyer më parë si ministër i punës për dy vjet nën drejtimin e Merkelit gjatë qeverisë së saj të parë të koalicionit të madh nga 2005 deri në 2009.

Një nga arsyet pse ai dhe partia e tij mbizotëruan në zgjedhjet federale është se tek Scholz, gjermanët shohin një vazhdimësi të stilit qeverisës të Merkelit: Ai është i qetë, i qëndrueshëm në një krizë dhe një udhëheqës pragmatik që përpiqet për kompromis. Madje shpesh herë në media ai është quajtur “Merkeli në versionin burrë”.

Por ka disa dallime kryesore midis tyre. “Angela Merkel u rrit në lindje të Gjermanisë në RDGJ. Ajo ka një këndvështrim të ndryshëm, veçanërisht për politikën e jashtme dhe politikën evropiane.”– thotë Marcel Fratzscher, president i Institutit Gjerman për Kërkime Ekonomike.

Nën një qeveri të udhëhequr nga Scholz, Fratzscher mendon se Gjermania do të jetë më e lidhur me Shtetet e Bashkuara në skenën botërore dhe do të kërkojë një Bashkim Evropian më të sigurt dhe të unifikuar.

Si do jetë ndryshe administrata e re?

Le të fillojmë me sfidën më të madhe: pandeminë. Shkalla ditore e infektimit me koronavirus në Gjermani ka arritur nivelin më të lartë të të gjitha kohërave dhe u fol shumë se kë do të zgjidhte Scholz si ministër i shëndetësisë.

Në fund, ai zgjodhi Karl Lauterbach, një epidemiolog dhe politikan socialdemokrat që kritikoi trajtimin e pandemisë nga administrata Merkel.

Lauterbach argumenton se qeveria duhet të zbatojë udhëzime më të rrepta, ai mbron idenë që vaksinat kundër COVID-19 të bëhen të detyrueshme dhe ka pak durim për ata që refuzojnë të vaksinohen. Ai është një figurë polarizuese në një vend ku rreth 30% e popullsisë është e pavaksinuar.

Scholz e emëroi atë gjithsesi – si një shenjë se kancelari i ardhshëm dëshiron të menaxhojë këtë pandemi, jo dikush që do të shihej si një zgjedhje e sigurt politikisht.

Një tjetër fakt interesant për këtë kabinet të ri është se të gjitha ministritë e ngarkuara me sigurinë kombëtare dhe ndërkombëtare dhe diplomacinë drejtohen nga gra, disa për herë të parë.

Annalena Baerbock e të Gjelbërve do të jetë ministre e Jashtme, ndërsa socialdemokratet Nancy Faeser dhe Christine Lambrecht do të jenë përkatësisht ministre e brendshme dhe ministre e mbrojtjes. Në fakt, tetë nga 16 anëtarët e kabinetit do të jenë gra.

Në një tjetër moment historik, Cem Ozdemir i të Gjelbërve do të jetë ministër i Bujqësisë, duke u bërë anëtari i parë i kabinetit gjerman me origjinë turke.

Kush është gruaja e Olaf Scholz, Britta Ernst

Olaf Scholz është i martuar me Britta Ernst (lindur më 1961), e cila është gjithashtu një politikane e SPD-së. Ata nuk kanë fëmijë.

Ndërsa Ernst e ka vënë fokusin e saj politik në gjeneratën e ardhshme që nga viti 2017, Scholz ka qenë prej kohësh aktiv si përfaqësues vullnetar për nismën e Hamburgut “Më shumë kohë për fëmijët”.

Britta Ernst dhe Olaf Scholz jetojnë në Potsdam në portat e Berlinit. Nga atje ata nuk duhet të shkojnë larg në vendet e tyre përkatëse të punës.

Olaf Scholz ka më shumë se 20 vjet i martuar me Britta Ernst. Ata janë gjithashtu një ekip politik.

Në një intervistë për “Bunter”, Scholz ka folur për martesën me Britta Ernst. “Britta është dashuria e jetës sime, e pandryshuar për shumë kohë. Zyrat shkojnë e vijnë, dashuria mbetet.”– tha ai.

Olaf Scholz lindi në Osnabrück dhe Britta Ernst në Hamburg, por të dy e kaluan fëmijërinë dhe rininë e tyre në qytetin Hanseatik. Dhe njëlloj si Olaf Scholz, edhe Britta Ernst gjithashtu i hodhi hapat e saj të parë politik atje.

Sfidat më të mëdha me të cilat përballet qeveria e re e Gjermanisë?

Sfida e parë sipas NPR do të jetë qeverisja e Gjermanisë në rrugën për të dalë nga pandemia. Scholz doli nga takimi i javës së kaluar me kancelaren në largim Merkel dhe kryeministrat e 16 shteteve federale me një listë të re udhëzimesh për COVID-19 – rregulla që e kanë bërë papritur shumë më të vështirë për të pavaksinuarit të manovrojnë nëpër shoqëri.

Ndjekja e këtyre udhëzimeve duke bindur – ose duke detyruar – më shumë se 18 milionë gjermanë të pavaksinuar të vaksinohen do të jetë një provë e fortë e udhëheqjes së Scholz.

Një sfidë tjetër do të jetë transformimi i ekonomisë në një version më të gjelbër, më të dixhitalizuar dhe duke e bërë këtë pa rritur taksat apo duke e vënë Gjermaninë në borxhe. Dhe do të jetë thelbësore për këtë administratë të re të tregojë se mund të qeverisë si një koalicion i unifikuar, duke e bërë ekonominë më konkurruese, jo vetëm duke përmirësuar jetën e njerëzve, por edhe duke zvogëluar ndikimin e saj në planet, një shqetësim kryesor veçanërisht për të Gjelbërit.

Ndoshta një nga sfidat më të mëdha për Scholz-in, megjithatë, do të jetë menaxhimi i dallimeve politike midis partive partnere të koalicionit. Secili sjell axhendën e vet dhe sigurimi që të gjithë të qëndrojnë relativisht të lumtur mund të jetë një nga “dhimbjet e kokës” më të mëdha të Scholz-it.

Me teper

Stil5 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil5 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore6 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar19 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore19 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil19 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook