Lidhu me ne

Radar

Epokës së gazit e naftës po i vjen fundi – Olaf Scholz


Mbizotërimi i lëndëve djegëse fosile në prodhimin global të energjisë po i afrohet fundit, ka pohuar kancelari gjerman Olaf Scholz, duke shtuar se vendi i tij synon të prodhojë 80% të energjisë elektrike nga burime të rinovueshme deri në vitin 2030.

Industria gjermane për dekada është mbështetur në gazin rus relativisht të lirë, dhe në një masë më të vogël naftën. Megjithatë, pas fillimit të luftës në Ukrainë në shkurt 2022, importet e energjisë nga Moska ranë në mënyrë dramatike, duke ndikuar negativisht në konkurrencën e shumë bizneseve gjermane.

Në vitin 2020, Bashkimi Evropian zbuloi strategjinë e tij të Marrëveshjes së Gjelbër që blloku të bëhet asnjanës ndaj klimës nga mesi i shekullit.

Duke folur në ceremoninë e hapjes së panairit të Hanoverit të dielën, Scholz tha se “epokës së karburanteve fosile po i vjen fundi”. Industria gjermane do duhet të riorganizojë operacionet e saj, por jo të gjitha proceset teknologjike lejojnë dekarbonizimin e shpejtë, sipas kancelarit.

Udhëheqësi gjerman deklaroi se “centralet moderne, shumë fleksibël dhe miqësore me klimën” po ndërtohen në gjithë vendin për të zëvendësuar burimet tradicionale të energjisë. Scholz tha gjithashtu se Norvegjia do t’i sigurojë industrisë së Gjermanisë “energji të pastër nga era dhe hidrocentralet”.

Tetëdhjetë për qind e energjisë elektrike të vendit pritet të vijë nga burimet e rinovueshme deri në vitin 2030, duke përfshirë energjinë diellore dhe erën në tokë dhe në det të hapur, shtoi ai.

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix13 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix13 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix13 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix13 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix13 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook