Lidhu me ne

Stil

Një herpes i zakonshëm, shkak për sklerozën e shumëfishtë

Epstein-Barr Virus Found to Trigger Multiple Sclerosis

Për herë të parë, shkenca ka një përgjigje për shkakun e sklerozës së shumëfishtë. Edhe pse jo përfundimtare. Sëmundja e rëndë e karakterit neurodegjenerativ, që prek moshën më vitale të popullsisë dhe në mënyrë të veçantë femrat, vjen si pasojë e kombinimit të disa faktorëve, si gjenetikë, edhe mjedisorë. Por shkenca nuk ka mundur deri tani të japë një përgjigje të qartë për mënyrën sesi ndërveprojnë këta faktorë.

Por një studim i kryer nga Health T.H. Chan School dhe i botuar në “Science” identifikon edhe një shkak tjetër. Prova të forta sugjerojnë se virusi Epstein-Barr mund të nxisë shfaqjen e sklerozës së shumëfishtë.

I njohur ndryshe si virusi EBV, ai është një lloj herpesi shumë i përhapur në popullatë – llogaritet se mund të prekë 95% të njerëzve – dhe në shumicën e rasteve nuk shfaq simptoma.

Studiuesit vunë re një përqindje të rritur të këtij infeksioni në popullatën e prekur nga skleroza e shumëfishtë, dhe disa vëzhgime – si prania e lartë e antitrupave kundër virusit, shfaqja e sëmundjes pas mononukleozës dhe në disa raste prania e virusit në lezione, shpjegojnë autorët – kanë bërë që EBV të konsiderohet si një shkaktar i mundshëm i sklerozës së shumëfishtë.

Statistikat treguan se të prekurit nga ky infeksion janë 32 herë më të rrezikuar. Megjithatë, mekanizmat e me të cilët vrusi dëmton sistemin nervor janë ende të paqartë. Ka një teori sipas të cilës EBV godet limfocitet B. Infeksioni i këtyre qelizave – të përfshira në sëmundje – mund të kontribuojë në ndryshimin e tyre, ose ndoshta shkrirja e proteinave virale me disa komponentë të sistemit nervor të shkaktojë një përgjigje anormale autoimune, siç është ajo që shihet te pacientët me sklerozë të shumëfishtë.  

Me teper

Stil5 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil5 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore6 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar19 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore19 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil19 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook