Lidhu me ne

Kritike

Ja pra ç’më erdhi në mendje kur kundrova fotot e palaçove qeveritarë të Tiranës në shëtitjen e fundjavës me teze Kim.

Miu, elefanti, Majko, Rama dhe aeroplanmbajtësja amerikane

Nga Taulant Dedja

Me zellin e tyre sa foshnjarak, aq idiot dhe të pështirë, kryeidioti i qeverisë, Edi Rama, dhe ca palo ministra që u mbaron mbiemri me pali, açka, uçi dhe leshi, nxituan të publikojnë ca foto më kaska ushtarësh të realizuara mbi një anije luftarake amerikane. Teze Kim, i kishte marrë me vete në shëtitje, për sjellje të mirë, çapaçulët e “Rilindjes” dhe ata nxituan ta shprehin ngazëllimin duke na “dhuruar” në rrjete pamjet e surretërve të tyre në delir “orgazmik”, sjellje që nuk besoj që ka qeveri në botë që e bën, përveç qeverisë palaço të Tiranës.

Teksa pashë këto foto, m’u kujtua një histori me Pandi Majkon diku aty nga viti 2003. Ishte koha kur Parlamenti i Republikës së Shqipërise miratoi me ligj pjesëmarrjen e ushtrisë shqiptare në koalicionin ushtarak të udhëhequr nga SHBA, që pushtoi Irakun në “kërkim” të armëve kimike dhe përmbysi regjimin, dikur aleat, të Sadam Hussein-it.

Nga 140 deputetët e Parlamentit, të gjithë votuan pro pjesëmarrjes në koalicionin e Irakut, me përjashtimin tim, që abstenova, duke argumentuar qëndrimin përkatës me bindjen se konflikte të kësaj natyre (pra rasti konkret në atë kohë) duhen zgjidhur me paqe dhe jo me luftë. Mbaj mend që pas votimit, një mik që vazhdoj ta konsideroj të tillë, më vuri në dijeni që të gjithë përfaqësuesit e shërbimeve sekrete perëndimore (të mbuluar me petk diplomati) prezent në Tiranë, i kishin kërkuar Shërbimit Informativ Kombëtar (SHIK) informacion të plotë rreth personit tim.

Ca ditë më pas, për temën në fjalë, na fton Alban Dudushi në Top-Channel mua dhe Pandi Majkon, që asokohe ishte Ministër i Mbrojtjes i qeverisë Nano. Secili prej nesh shprehu opinionin e tij për rastin konkret dhe sigurisht unë dhashë argumentet pse zgjodha të mbaja atë qëndrim, ndryshe nga krejt klasa politike e kohës. Pandi, i njohur për patetizmin e tij folklorik, më detyroi në një moment gjatë bisedës t’i përgjigjesha me një shembull nga bota e kafshëve duke iu drejtuar me fjalët: “Ti Pandi po më kujton historinë e miut që mburrej mbi shpinën e elefantit”.

Ja historia e rrëfyer me pak fjalë. Një elefant i kish dhënë lejen miut të qëndronte mbi shpinën e tij dhe të dy shëtisnin nëpër pyll. Miu me një vështrim trimfatori u hidhte sytë gjithë kafshëve të tjera. Në një moment, kur po kalonin mbi një urë druri, normal që ura zu të dridhej nën peshën e elefantit. Në atë çast dëgjohet zëri i hollë i miut: “Eeeeeej e shikoni si dridhet ura nën këmbët tona?”

Ja pra ç’më erdhi në mendje kur kundrova fotot e palaçove qeveritarë të Tiranës në shëtitjen e fundjavës me teze Kim. Qeveritarët më pa dinjitet në botë!

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore10 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet10 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar11 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar11 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil13 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil13 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime13 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil13 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime13 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore13 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook