Lidhu me ne

Kryesore

Kam pa nji burrë sot tuj kja…


-A erdhe bijë nga puna ?

-Po mam …
-Herët sot bijë . S’më dukesh bash mirë .

A t’dhemb diçka ?
-M’dhemb i tan shpirti mam …
Kam pas ftohtë sot në shpirt .
Rrugës tuj ardh m’kanë ngri lotët kur kam pa nji burrë tuj kja …

Ngashërima e tij mam ngjason me zanin e Jobit t’pervujtun e t’përulun.
– Paj bij ,Zotit i kjofshim fal ! Ç’ka e bani kēt burrë me kja kaq rrëngjethshëm?

– E bani njeriu mam e jo djalli …Ose ma sakt i bje se e bani njeriu me zemer djalli …
E bani nji armat mam qi duheshin me ken n’anen e tij e me i dorzu uniformat .

E ban bijtë e besës së thyme të shqipes e cila valvitet ende krenare mbi flamur. A ban vllezërit,djemt e bijat e tij ,të cilët e zhveshën nga çdo dinjitet njerëzor ,e pamëshirë mam e lanë n’qiell t’lirë pa pyetur se ku do i flenë fëmijët…

– Ehu bre bija jeme ,në kyt t’ftohtë as hasmi s’lihet jasht … Kuku për ne ,maza më keq u prish bota .

Zoti e ndihmoft at burrë e at familje ! Zoti i dhashtë dhjetfishin si Jobit!
– Amen !
-Eja bij e lutemi së bashku ! Lutja e të drejtit bje n’vesh t’Zotit …

-Mos asht shurdhue Zoti mam?
-Shuj bija jeme ! Shuj …
Synit t’diellit e synit t’Zotit nuk i shpëton gja .

E aj za burri qi ka kja me ngashërima sot ka lëkund kolonat e Përtejbotës . E nji ushtri engjijsh asht ma e fort se nji armat njeriu…
Tash bij ngrohu n’lutje!

Marinela Sela

Dt 19/01/2022

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore11 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet11 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar11 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar11 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil14 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil14 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime14 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil14 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime14 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore14 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook