Lidhu me ne

Kryesore

Duke lexuar pyetësorin e qeverisë të duket vetja se jetojmë në Zvicër

Nga Blerte Kraja

Edi Rama: Emigrantët shqiptarë në Greqi nuk do të penalizohen

Duke lexuar pyetësorin e qeverisë të duket vetja se jetojmë në Zvicër

Secili që jeton përditë në këtë vend e di se ceshtjet ekzistenciale që i shqetësojnë njerëzit janë krejt të tjera, si:

1) A do hapen vende pune? KUR?

2) Si ta ndalim emigracionin me pasojë shpopullimin e vendit?

3) Si t’i plotësojmë menjëherë vendet vakante në gjykatat e shkallëve të ulta?

( Keni vrarë gjykatat me pushkën “ad hoc” të vettingut dhe po i shtyni njerëzit në vetëgjyqesi more marroqe.)

4) A “do ta zhvillojmë Tiranën” vertikalisht apo do ta shtrijmë zhvillimin e vendit horizontalisht në 28.000 km2?

5) Si do ta rrisim cilësinë e arsimit?

(…se burgu nuk i zëvendëson shkollat. Pra mbyllni burgjet e hapni shkollat. Ishallah iu vijnë mendt.)

6) Si do ta modernizojmë bujqësinë? (Copëzimi i tokës bujqësore, me pasojë mosrentabilitetin në kultivimin e kulturave bujqësore nuk mund të zëvendësohet me “zgjidhjen e shpejtë” të kultivimit të drogës. Kujtojeni se nuk sollen mrekullinë ekonomike piramidat, por sollën rrënimin e popullit.)

7) Si do ta mbrojmë mjedisin për një tashmë dhe të ardhme më të mirë? Po ndalem këtu se numri 7 asht numër magjik.

Me teper

Kryesore11 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet11 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar11 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar11 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil14 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil14 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime14 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil14 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime14 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore14 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook