Lidhu me ne

Temporal

Dalin në dritë hollësi të reja nga orët e fundit të Adolf Hitlerit


Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë (pasardhësi i KGB-së) ka deklasifikuar dokumentet nga dosja e rastit të pilotit personal të Adolf Hitlerit të premten, duke zbuluar hollësi të orëve të fundit të diktatorit nazist.

Hitleri kreu vetëvrasje më 30 prill 1945, vetëm disa ditë para se trupat sovjetike të kapnin Berlinin, duke i dhënë fund Luftës së Dytë Botërore në Evropë. Trupi i tij ishte mbushur me benzinë ​​dhe ishte djegur.

Gjeneral Lejtënant Hans Baur, i cili punoi për Hitlerin për më shumë se një dekadë, u kap nga ushtarët sovjetikë më 2 maj 1945 dhe u përball me gjyqin në Moskë.

Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë (FSB) publikoi dokumente të klasifikuara më parë nga dosja e Baur. Gazetat nga dega e rajonit të Novgorodit të FSB-së përfshijnë autobiografinë e shkruar me dorë të Baur dhe përkthimin e saj nga gjermanishtja, si dhe dëshminë e tij.

Baur përshkroi bisedën e tij të fundit me Hitlerin, e cila u zhvillua më 30 prill 1945, pak para se lideri nazist dhe gruaja e tij Eva Braun të vetëvriteshin. Sipas Baur, gjatë ditëve të tij të fundit, Hitleri pothuajse kurrë nuk u largua nga shtëpia e tij, e dukej i vjetër dhe i brishtë. Duart e tij, siç pretendonte Baur, i dridheshin dhe qëllimi i tij ishte i qartë.

“Hitleri më takoi në sallë dhe më çoi në dhomën e tij. Ai më dha dorën dhe më tha: “Baur, dua të të them lamtumirë, dua të të falënderoj për të gjitha vitet e shërbimit”, kujton piloti.

Më pas, sipas dëshmisë së Baur-it, Hitleri donte t’i jepte si dhuratë pikturën e tij të preferuar – portretin e Rembrandtit të mbretit prusian Frederiku i Madh. Baur, nga ana e tij, u përpoq të bindte Hitlerin të mos kryente vetëvrasje duke thënë se në këtë rast ‘gjithçka do të shkatërrohej’.

“Ushtarët e mi nuk mund dhe nuk duan të durojnë më. Nuk duroj dot më”, ishte përgjigja e Hitlerit.

Ai i zbuloi Baurit se kishte urdhëruar të digjnin kufomat e tij dhe të Braunit ‘menjëherë’ pas vdekjes. Hitleri e shpjegoi këtë dëshirë me frikën se trupat e tyre do të kishin një fat të ngjashëm me atë të diktatorit italian Benito Mussolini dhe zonjës së tij, trupat e të cilëve, pas ekzekutimit të tyre në prill 1945, u varën në mes të Milanos.

Disa orë pas bisedës, të cilën ai e kaloi duke djegur dokumentet dhe duke u përgatitur për t’u larguar nga Berlini, Baur u kthye për të mbledhur kryeveprën e Rembrandt dhe zbuloi se ‘gjithçka kishte mbaruar’: “Kufomat e Hitlerit dhe Braun tashmë ishin djegur.”

“Disa roje SS vrapuan lart e poshtë të emocionuar. I pyeta: “A ka mbaruar?” – “Po”. “Ku janë trupat?” “Ata, trupat e Adolf Hitlerit dhe Eva Braunit janë mbështjellë me batanije, të mbushura me benzinë ​​dhe tashmë po digjen lart në kopshtin e Kancelarisë Perandorake. Më pas më thanë se Hitleri kishte qëlluar veten. <…> Dikush tha: “Duhet të fshijmë pellgjet e gjakut”…”

Më 13 maj 1945, punonjësit e departamentit të kundërzbulimit Smersh në kopshtin e Kancelarisë së Rajhut zbuluan vendin e varrimit të kufomave të djegura të A. Hitler dhe E. Braun, ‘autenticiteti i të cilave u konfirmua nga ekzaminime të shumta mjeko-ligjore’. tha FSB, duke komentuar dokumentet e deklasifikuara.

Hans Baur u dënua me 25 vjet burg në Bashkimin Sovjetik në vitin 1950, por u lirua pesë vjet më vonë. Ai u burgos nga francezët për rreth dy vjet deri në vitin 1957. Më vonë po atë vit u kthye në Gjermaninë Perëndimore ku vdiq në vitin 1993 në moshën 95-vjeçare.

Me kalimin e viteve, historia e vetëvrasjes së Hitlerit është diskutuar. Në vitin 2009, studiuesit amerikanë pohuan se fragmenti i kafkës i paraqitur në një ekspozitë në Moskë nuk ishte i Hitlerit. Kreu i arkivave të FSB-së, Vasily Hristoforov i hodhi poshtë ato pretendime në atë kohë duke thënë se hetimi mjeko-ligjor sovjetik kishte vërtetuar qartë vërtetësinë e mbetjeve.

Eshtrat e Hitlerit u varrosën në Magdeburg, Gjermani në vitin 1946, por qeveria sovjetike u shqetësua se vendi i varrimit mund të bëhej një vend i shenjtë për ndjekësit e Hitlerit, kështu që zhvarrosi fshehurazi varrin në vitin 1970 dhe shkatërroi përmbajtjen e tij. Moska vendosi të mbante fragmentet e kafkës dhe nofullës që ishin përdorur për të identifikuar udhëheqësin nazist.

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore10 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet10 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar10 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar10 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil12 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil12 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime12 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil12 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime12 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore13 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook