Lidhu me ne

Radar

Çmimet e karburantit në SHBA arrijnë nivelin më të lartë të të gjitha kohërave


Kostoja e karburantit në në të gjithë SHBA-në shënoi një rekord të ri të të gjitha kohërave të premten, sipas Shoqatës Amerikane të Automobilave (AAA).

Kostoja mesatare e shitjes me pakicë e një gallon gazi (3,785 litra) u rrit në 4,432 dollarë, tha AAA, e cila gjurmon çmimet në më shumë se 60,000 pika karburanti në të gjithë vendin.

Çmimet më të larta të benzinës në vend janë gjetur tradicionalisht në shtetin e Kalifornisë, ku shoferët do të duhet të paguajnë mesatarisht 5,872 dollarë për një gallon karburant.

Çmimet e benzinës në SHBA janë rritur vazhdimisht gjatë gjithë javës.

Rritja vjen në sfondin e rritjes së çmimeve globale të naftës. Stoqet globale të karburantit janë pakësuar pasi kërkesa është rikuperuar në nivelet para pandemisë Covid-19, ndërsa prodhimi nuk ka mundur ende të arrijë në nivelin e duhur.

Kriza e Ukrainës, e cila bëri që SHBA të vendosë një embargo ndaj naftës ruse dhe ndezi biseda për masa të ngjashme në BE dhe Britani, gjithashtu ka ndikuar në rritjen e çmimit.

Me teper

Kryesore53 minuta më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet1 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar1 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar1 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil4 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil4 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime4 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil4 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime4 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore4 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook