Lidhu me ne

Radar

” Fakte kemi por s’i themi ” Asgjë e re nga intervista e Yuri Kim në ‘Open’

Nga ‘non grata’ e Berishës, sulmet e Ramës ndaj SPAK,

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka komentuar disa nga çështjet më të debatuara të momentit në një intervistë që zgjati vetëm 30 minuta në ‘Open’ në ‘News 24’.

Ajo është ndalur në akuzat e kryeministrit Edi Rama ndaj SPAK, raporti i SHBA me Sali Berishën dhe PD-në nëse ish kryeministri rimerr drejtimin e PD-së, apo dështimi apo jo i reformës në Drejtësi.

Më poshtë, disa nga deklaratat e përmbledhura të Yuri Kim:

A mund të hiqet non-grata e Berishës nëse ndryshohet administrata në SHBA?  

Kim: Mbi 200 persona janë përcaktuar nga Sekretari i Shtetit për korrupsioni domethënës dhe iu është ndaluar hyrja në SHBA, atyre dhe familjarëve të tyre.

Nga këta, zero raste janë zmbrapsur. Nuk mendoj se është realiste të mendosh se një ndryshim i qeverisë do të ndryshonte disi faktet. Faktet janë të qarta dhe mendoj se çdo shqiptar i kupton faktet.

Marrëdhëniet e SHBA me një opozitë të drejtuar nga Berisha

Kim: Qëndrimi i Shteteve të Bashkuara mbi këtë çështje është shumë, shumë i qartë por përfundimi është se nuk do të kemi të bëjmë me dikë i cili është shpallur publikisht nga Sekretari i Shtetit për korrupsion madhor apo për minim të demokracisë dhe do të ishte fatkeqësi nëse nuk do të kishim marrëdhënie normale me një parti me të cilën kemi pasur një marrëdhënie të veçantë për një kohë kaq të gjatë.        

SPAK po dështon?

Kim rendit emrat e bandave, ish-ministrave dhe deputetëve që janë prapa hekurave: ish-Ministri i Brendshëm, ish-Prokurori i Përgjithshëm, dy ish-kryebashkiakë, ish-Ministër i Mjedisit janë dënuar, gjykatës dhe prokurorë po ashtu janë nën hetim, tri kryebashkiakë janë në gjyq…

Peshku i madh në rrjetën e SPAK

Kim: Mendoj se ky është një proces dhe merr kohë. Përsëris, reforma në drejtësi nuk do të jetë e lehtë, e shpejtë apo e përsosur, por po shohim përparim. Do t’ju pyes: kur ishte hera e fundit që dy ministra të partisë qeverisëse u futën në burg? Kur ishte hera e fundit? Më duket se s’ke ndonjë përgjigje të mirë për këtë.

Korrupsioni në të gjitha nivelet

Kim: Korrupsioni është një problem në të gjitha nivelet e qeverisë. Ndaj mendoj se ka veprime që duhet të vazhdojnë të ndërmerren dhe të shpeshtohen për t’u përballur më këtë problem.

Ambasadorja reagon për herë të parë për peticionin online ndaj saj

Kim: Mendoj që njerëzit në një demokraci kanë të drejtën të shprehin pikëpamjet e tyre. Ndonjëherë bazohen në fakte, ndonjëherë jo, por pavarësisht kësaj, kanë të drejtën absolute ta shprehin. Kështu që respektoj pikëpamjet që shprehen.

Unë nuk veproj mbi baza personale dhe nuk jam me pushime këtu. Unë përfaqësoj Presidentin e SHBA këtu.

Me teper

Stil1 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil1 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime2 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil2 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime2 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore2 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Stil2 orë më herët

Marc Anthony, ish burri i Jennifer Lopez prezanton të fejuarën e re Miss (unaza, njësoj si e JLo)!

Për ish bashkëshortin e Jennifer Lopez, Marc Anthony mbërrin nusja numër katër! 53 vjecari është fejuar me konkurrenten e Miss...

Kioske2 orë më herët

Intrigat e korrupsionit me emrin “Bordi i Transparencës”

Nga Enver Bytyçi Emërtimi “Bord i Transparencës” në fakt fsheh intrigën e korrupsionit. Kjo do të thotë se ky bord...

Stil2 orë më herët

Qen në ëndërr ? Zbuloni se çfarë do të thotë kjo në jetën tuaj

Gjumi është thjesht i përsosur! Relaksohemi, nuk mendojmë shumë dhe thjesht shijojmë ëndrrat tona më të çmendura. Por le të jemi të...

Stil3 orë më herët

Jason Momoa, në një romancë dashurie me Eiza Gonzalez

Jason Momoa po përflitet së fundmi për një romancë të re dashurie. Burime të shumta kanë treguar për PEOPLE se...

Facebook