Lidhu me ne

Stil

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që mos ta keni kuptuar. Shumë prej jush mund ta kenë dëgjuar shpesh fjalën sociopat, duke menduar se bëhet fjalë për ndonjë vrasës lunatik, mirëpo shumë prej tyre bëjnë një jetë normale, duke i dhënë sinjalet e rrezikut vetëm në raste situatash ekstreme. Por si ta kuptoni që një person i tillë është në jetën tuaj? Janë 5 sinjale që nuk duhet t’i neglizhoni.

1-Tregojnë shenja të mëdha pandjeshmërie.

Mund të ndodhë që të jenë krejtësisht të pandjeshëm rreth një situate të caktuar që ju prek juve. Ata nuk shfaqin asnjë grimcë empatie, apo në rast debati nuk kursehen me lëndimet që ju shkaktojnë duke mos ndjerë pendim më pas.

2-Kanë ndryshime të theksuara humori.

Ata janë njerëz që duan të kenë kontrollin e situatave të ndryshme. Kjo vjen për shkak të panikut që i karakterizon si njerëz, dhe në rast ndryshimesh mund të vëreni ndryshime humori të theksuara. Nëse po qeshin me ju dhe pas 5 minutash i gjeni duke ju ulëritur rreth diçkaje, ka shumë gjasa se keni të bëni me një sociopat.

3- Janë ekstremisht të rezervuar për jetën e tyre private.

Ata janë njerëz të fshehtê, që nuk u pëlqen të tregojnë shumë për veten. Janë protektiv ndaj informacioneve private. Nëse i bëni pyetje për çështje private do vini re një irritim të madh te ta.

4- Me raste janë edhe sharmantë.

Disa lloje sociopatësh, shpesh lënë përshtypje të mira te të tjerët. Janë të sjellshëm në dukje, dhe kjo i bën të pëlqyeshëm. Sipas psikologëve, njerëzit të cilët që në fillim janë shumë të sjellshëm dhe të dashur me të gjithë, kanë tendencën të jenë të ftohtë dhe pa ndjenja në të vërtetë.

5- Janë shumë manipulues.

Ata janë njerëz që duan të përfitojnë nga të tjerët. Për këtë përdorin shpesh manipulimin, dhe janë mjeshtra të tij. Këto 5 shenja të lartë përmendura, janë zakonisht karakteristikat bazike të një sociopati. Shumica e tyre nuk janë të rrezikshëm, por kjo gjendje kombinuar me çrregullime të tjera mendore, mund të rezultojë fatale.

MË TEPËR

Radar2 orë më herët

Berisha: Na duhet një lëvizje e madhe për të shpëtuar Shqipërinë

Berisha: Na duhet një lëvizje e madhe për të shpëtuar Shqipërinë Kreu demokrat, Sali Berisha, gjatë një takimi me anëtarët...

Radar3 orë më herët

Inceneratorët/ Gazetari: Prokuroria nuk ndihet, janë marrë miliona me fatura fiktive

Gazetari Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri ka ngritur disa pyetje në lidhje me skandalin e dy të moshuar të cilët...

Radar3 orë më herët

Si më mashtruan dy personat misteriozë të inceneratorëve (INTERVISTA E PLOTË)

E moshuara Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë ka treguar si ka rënë pre e mashtrimit. Në...

Radar3 orë më herët

Inceneratorët/ Berisha: Mafia Rama-Veliaj krijuan 24 ndërmarrje për të vjedhur buxhetin

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi gjatë takimit me FRPD se mafia Rama-Veliaj kanë krijuar 24 ndërmarrje në funksion...

Kioske8 orë më herët

Njeriu i Ri – Nga Edison Ypi

Njeriu i Ri Për të ngrënë i bën Mami. Mendjen ia rrit Babi. Punën ia gjen Miku. Rrogën ia jep...

Stil8 orë më herët

Si të ulni tensionin e lartë me dy metoda natyrale

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të...

Stil10 orë më herët

Adele flet për rënien nga pesha: Më ndihmoi me ankthin

Adele ka folur së fundmi për humbjen e saj dramatike të peshës dhe sesi ka ndikuar në problemet e saj...

Stil10 orë më herët

Apple Watch 8, ora e re mund të masë temperaturën

Seria e ardhshme orëve Apple Watch 8, që do të dalë në shtator, do të ketë gjithashtu një sensor që...

Stil12 orë më herët

Pse e kam barkun shumë të fryrë edhe pas lindjes?

Çfarë është diastaza recti? Diastasis recti është ndarja e pjesshme ose e plotë e rectus abdominis, ose muskujt “six pack”...

Stil12 orë më herët

4 arsye pse duhet të hani një lugë mjaltë përpara gjumit

Vlerat e mjaltit për shëndetin janë të provuara shkencërisht dhe jo më kot ai njihet si ‘ari i lëngshëm.’ Prej...

Facebook