Lidhu me ne

Mix

Ja cilat sëmundje kuron lakra turshi!

Lakër turshi, apo lakër e thartë, ka përfitime të shumta shëndetësore të cilat janë provuar shkencërisht, dhe më e rëndësishmja prej tyre është se ajo përmirëson tretjen dhe parandalon kancerin, goditjet dhe sëmundjet në zemër.

Këto janë disa nga vetitë më të rëndësishme të lakrës turshi:

Është e pasur me probiotikë: Lakra turshi ka veti probiotike. Fermentimi natyror siguron bakteret e mira në sistemin e tretjes. Këshillohet të hani lakër turshi pas terapisë me antibiotikë, në mënyrë që të rivendosni bakteret e shëndetshme në zorrë.

E lartë në vitamina C: Detarët konsumonin vazhdimisht lakër turshi gjatë udhëtimeve të tyre, për shkak të faktit se ajo është e pasur me vitaminë C, dhe pengon zhvillimin e ekzemave që shkaktohen nga mangësia e vitaminës C.

Humbje peshe: Një studim ka treguar se konsumi i ushqimeve të fermentuara, të tilla si lakër turshi, është i dobishëm në procesin e humbjes së peshës, sidomos në zonën e belit. Në veçanti, fermentimi i lakrës trajton proceset inflamatore dhe parandalon obezitetin.

Parandalon Kancerin: lakra turshi parandalon kancerin në mënyrë efektive, për shkak të përbërësve të mëposhtëm:

Flavonoide- Lakër turshi përmban flavonoide të cilat parandalojnë dëmtimin dhe ngushtimin e arterieve. Glucosinolate – Ky përbërës i lakrës stimulon aktivizimin e enzimave natyrore antioksidante në trup.

Promovon shëndetin e zemrës: Lakra turshi është e lartë në fibra, të cilat përmirësojnë tretjen,  nxisin trurin dhe shëndetin e zemrës. Fibrat gjithashtu ofrojnë avantazhe të tjera, të tilla si:

Ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës ose goditjeve në tru:

Ulin e rrezikun e arteriosklerozës

Reduktojnë(LDL) nivelet e kolesterolit të keq

Burimi: http://www.healthyfoodhouse.com

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Kryesore18 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix18 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar18 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix18 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix18 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix18 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix18 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook