Lidhu me ne

Temporal

Nga Ilir Ikonomi/ Dokumentari amerikan që zemëroi mbretin Ahmet Zogu

Në gusht 1936 në të gjithë Amerikën u shfaq episodi me titull “Albania!” i serialit të dokumentarëve The March of Time (Marshi i Kohës).

Një kameraman amerikan kishte qenë në Shqipëri dhe kishte arritur të bindte Zogun të filmohej duke ecur me adjutantët dhe me nipin e tij Tati në territorin e pallatit, aty ku sot është Akademia e Shkencave.

Por e gjithë kjo dukej se ishte një kurth për mbretin, i cili ishte ende beqar.

“Edhe një bari në malet e Shqipërisë nuk është më i vetmuar se sa mbreti shqiptar”, thotë folësi në dokumentar.

“Kur turistë të rastit vijnë nga Durrësi në një hotel të Tiranës, Mbreti Zog ndonjëherë kërkon të takohet me ta për të biseduar rreth botës jashtë Shqipërisë. Dihet se, në netët e tij të vetmuara, mbreti shqiptar vëzhgon tinëz me dylbi hotelin nga pallati”.

Në dokumentar shfaqet pastaj një dhomë e hotelit, ku katër tregtarë amerikanë që pijnë duhan luajnë me letra, ndërkohë që vëzhgohen me dylbi nga Zogu. Papritur bie zilja e telefonit dhe njëri nga tregtarët ngre receptorin. Pason ky dialog i sajuar që luhet nga aktorë:

-Alo!

-Më falni, çfarë po luani, brixh apo poker? – pyet zëri nga ana tjetër e linjës.

-Poker, – përgjigjet tregtari i habitur.

-Atë po mendoja edhe unë, – thotë zëri.

-Po kush jeni ju? – pyet tregtari.

-Jam Mbreti Zog. Kam shumë dëshirë të vij aty dhe të luaj.

-Natyrisht, Madhëri.

-Atëherë, po vij menjëherë.

-E morët vesh? – u thotë tregtari shokëve pasi mbyll telefonin. Ishte Mbreti i Shqipërisë. Është nisur për të ardhur këtu.

Të gjithë shikojnë njëri-tjetrin me habi.

Zogu u ndje i fyer. Ministri i Jashtëm, Fuad Asllani, thirri të ngarkuarin amerikan me punë në Tiranë, Riggs, të cilit i protestoi dhe e pyeti nëse qeveria amerikane mund t’i ndiqte penalisht producentët.

Riggs u përgjigj se, në qoftë se qeveria shqiptare dëshironte ta ndiqte çështjen në rrugë ligjore, ajo mund të kërkonte mendimin e një avokati në SHBA.

Më vonë, legata amerikane në Tiranë shprehu keqardhje për incidentin dhe çështja u mbyll.

E megjithatë, jo të gjithë në Amerikë mendonin se episodi ishte një fyerje ndaj mbretit. Përkundrazi, e gjitha kjo mund të shihej si një shaka e bukur dhe reklamë falas për mbretërinë e vogël.

https://www.facebook.com/ilir.ikonomi/videos/549245356800150

MË TEPËR

Radar48 sekonda më herët

Vendimi i gjykatës amerikane dhe 11 fakte mbi abortin

Vendimi i gjykatës amerikane dhe 11 fakte mbi abortin nga Albert Bikaj Diskursi politik në vendet tona për fat të...

Stil18 orë më herët

Këto ushqime janë shkaktarët e akneve

Shmangni ushqimet me sheqer dhe karbohidrate, që kanë indeks të lartë të glikemisë, që do të thotë se shkaktojnë rritje...

Stil18 orë më herët

Seksi oral në rritje, doktori ngre alarmin: Kancer, raste të frikshme

Seksi oral në rritje, doktori ngre alarmin: Kancer, raste të frikshme I ftuar në ‘Abc e Pasdites” me Ermal Peçin,...

Kryesore18 orë më herët

Berisha bashkon grupin parlamentar të PD me protestën e 7 korrikut, kush janë deputetët që marrin pjesë

Berisha bashkon grupin parlamentar të PD me protestën e 7 korrikut, kush janë deputetët që marrin pjesë Protesta kombëtare e...

Stil18 orë më herët

Cili është ushqimi që shkatërron kancerin?

Brokoli ndihmon në luftimin e ulcerës dhe kancerit të stomakut. Një studim laboratorik zbuloi se brokoli përmban sulforafan, i cili...

Stil18 orë më herët

Pse dieta mesdhetare është më e mira?

Një dietë e cila është e pasur në fruta dhe perime, yndyrna të shëndetshme dhe drithëra mund të zvogëlojë riskun...

Stil18 orë më herët

Çfarë të hash kur je i stresuar?

Për arsye nga më të ndryshmet, shpesh mund të kemi stres. Kjo shoqërohet me rritjen e nivelit të kortizolit. Ky...

Stil18 orë më herët

Kafeja e nxehtë apo e ftohtë? Cila është më e shëndetshme

Kafeja e nxehtë apo e ftohtë? Cila është më e shëndetshme Shumica prej nesh zgjohen në mëngjes me kafe. Disa...

Stil19 orë më herët

Faktorët që ndikojnë në rritjen e kolesterolit të keq

Faktorët që Ndikojnë në Rritjen e Kolesterolit të Keq nga AgroWeb Si ndikon cilësia e gjumit tek presioni i gjakut...

Stil19 orë më herët

6 ushqime për të eliminuar nikotinën nga trupi

Nikotina është një nga substancat më të fuqishme në cigare. Pirja e duhanit krijon një ngarkesë të madhe dëmtimi oksidativ ndaj radikaleve të lira,...

Facebook