Lidhu me ne

Temporal

Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, në një kamp përqendrimi, u gjet një letër drejtuar mësuesve:

A Brief History Of Auschwitz Concentration Camp | History Extra

Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, në një kamp përqendrimi, u gjet një letër drejtuar mësuesve:

“Të dashur mësues e profesorë, jam një i mbijetuar i një kampi përqendrimi.

Sytë e mi kanë parë tmerre që asnjë njeri nuk duhet t’i shohë.

Dhoma gazi të ndërtuara nga inxhinierë të kualifikuar.

Fëmijë të helmuar nga mjekë të kualifikuar.

Të porsalindur të vrarë nga infermiere të kualifikuara.

Gra e fëmijë të vrarë e djegur nga njerëz të diplomuar.

Prandaj, kam dyshime të forta për sa i përket arsimimit.

Kërkesa ime është kjo: Ndihmojini nxënësit dhe studentët tuaj të bëhen humanë.

Puna juaj nuk duhet të prodhojë përbindësha të stërvitur apo ekspertë psikopatë.

Të lexuarit, të shkruarit dhe njohuritë matematikore do të jenë të vlefshme vetëm nëse i bëjnë bijtë tanë më njerëzorë e human.!

***Devijimi i iluminizmit drejt shkencizmit është funksional ndaj një kapitalizmi pa kontroll etik.

Kjo nuk është rastësi por produkt i një mendimi antimetafizik filluar prej Hume, pasuar nga Nitzche, Weber, Comte, Moore, Stevenson etj pozitivistë dhe empiristë.

Ja pse duhet rikthyer tek fikozofia klasike, tek etika aristoteliane apo kantiane, tek maritain apo Mcintyre.

Shkenca e teknika pa kontroll etik+politik kthehet ne instrument te elites kunder Njeirut, popujve dhe kombeve.

Tung

Nga Ledian Droboniku

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil4 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil4 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil5 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook