Lidhu me ne

Temporal

Enver Hoxha dhe Tito, arkitektët e parë të “Ballkanit të Hapur”

Nga Dr. Hasan Bello

How Lake Ohrid 'was saved' during Enver Hoxha regime
Hoxha dhe Tito

Enver Hoxha dhe Tito arkitektët e “Ballkanit të Hapur”

Përkufizimi i “Open Balkan” si një zonë politike dhe ekonomike e tre shteteve ballkanike, duke përfshirë Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut është një projekt i vjetër.

Kjo fillon e mbaron në vitet 1944-1948 kur Enver Hoxha dhe PKSh-ja u përpoqën që Shqipërinë ta bënin pjesë të Federatës Jugosllave.

Për këtë u nënshkruan një sërë marrëveshjesh për bashkimin doganor, unifikimin e monedhave, të çmimeve, komandës ushtarake dhe partisë.

Sipas Enver Hoxhës, Tito i kishte deklaruar se nga ky bashkim do të përfitonte më shumë populli i Kosovës.

Enveri ishte i bindur se ekonomia shqiptare, për shkak të prapambetjes, nuk ishte në gjendje të zhvillohej më vete.

Prandaj nevojitej ndihma e Jugosllavisë.

Në aspektin partiak bashkimi u vu re që në Kongresin e Përmetit 24-28 maj 1944 ku në fasadën e godinës, përkrah fotos së Enver Hoxhvs ishte vendosur edhe ajo e Titos.

Madje, ai e deklaronte hapur se sekretar i pvrgjithshem i PKSh-së, nuk jam unë, por “marshalli”.

Ndërsa në institucionet kryesore të shtetit filloi të shpërndahej portreti i Titos.

Ajo që shkatërroi zbatimin e këtij projekti ishte çarja e Stalinit me Titon në vitin 1948.

Kjo beri që, nga vendi ynë të largoheshin 1300 specialistë jugosllavë që ishin atashuar pranë çdo zyre dhe dikasteri shqiptar, duke përfshirë ushtrinë, Ministrinë e Brendshme dhe Sigurimin e Shtetit.

MË TEPËR

Radar5 minuta më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil8 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil18 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar26 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar5 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook