Lidhu me ne

Radar

“Donald Trump njeri i rrezikshëm, s’duhet t’afrohet Shtëpisë së Bardhë.” – Sipas Liz Cheney


Republikania Liz Cheney ka paralajmëruar partinë e saj që të mos kandidojë sërish për postin e ish-presidentit Donald Trump.

“Mendoj se ai nuk mund të jetë kandidat i partisë. Unë nuk mendoj se partia do t’i mbijetonte kësaj.” – tha nënkryetarja e komitetit hetimor për sulmin në Kapitol të janarit 2021 në një intervistë të transmetuar në televizionin amerikan të dielën.

“Unë mendoj e bindur që një njeri i rrezikshëm si Donald Trump nuk duhet t’i afrohet më askund Shtëpisë së Bardhë e Zyrës Ovale.” – Shtoi Ajo.

Një ish-punonjëse e Shtëpisë së Bardhë shkaktoi bujë të martën me dëshminë e saj mbresëlënëse para komisionit. Sipas Cassidy Hutchinson, Trump thuhet se ka qenë në dijeni të dhunës së mundshme më 6 janar 2021. Ai e dinte se demonstruesit ishin të armatosur.

Ajo punoi si ndihmëse e Shtëpisë së Bardhë për shefin e tij të shtabit, Mark Meadoës. Cheney tha se dëshmia e saj ishte një “shembull i pabesueshëm i guximit dhe patriotizmit” duke pasur parasysh presionin me të cilin përballej.

Mediat amerikane kishin raportuar kohët e fundit se Donald Trump së shpejti mund të shpallë një kandidaturë të mundshme për zgjedhjet presidenciale të 2024-ës.

Cheney e kundërshtoi Trumpin pas sulmit në Kapitol më 6 janar 2021 dhe më pas u përjashtua nga partia e saj. Aktualisht, kongresmenia duhet të shqetësohet për humbjen e vendit të saj në Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet afatmesme në vjeshtë. Ajo mund të humbasë ndaj një kandidati të mbështetur nga Trump në zgjedhjet paraprake republikane në shtetin e saj të Ëyoming në gusht.

MË TEPËR

Kryesore3 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore 1.5 mln metër katrorë për portin e Durrësit

“Rama dhe bashkëvjedhësit e tij duan të fshehin paratë në parajsa fiskale”, denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore...

Mix4 orë më herët

Disa kuriozitete që mund të mos i keni ditur rreth dashurisë

A e dini se dashuria është vërtet e “verbër”? Dhe se burrat kanë më shumë të ngjarë të thonë “Të...

Mix4 orë më herët

3 shenjat e Horoskopit që janë dominante në një lidhje dashurie

Gjëja më e rëndësishme në një lidhje të sukseshme është gjetja e partneri që ju përshtatet. Dhe kur flasim për...

Mix4 orë më herët

Cilat fruta kanë pak sheqer?

Frutat përmbajnë dy lloje sheqeri: fruktozë dhe glukozë. Pra, cilat fruta kanë pak sheqer? Frutat janë një mënyrë e shëndetshme për...

Mix4 orë më herët

Kur është koha për një njohje të re pas ndarjes?

Cili është momenti më i mirë për një njohje të re pas ndarjes? Ndarjet rrallëherë janë të lehta dhe shpesh...

Mix4 orë më herët

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë Aknet janë një sëmundje e lëkurës që prek shumë...

Mix4 orë më herët

Cilët janë çiftet perfekte sipas Horoskopit ?

Të lindur për njëri-tjetrin, këto janë çiftet perfekte sipas Horoskopit Disa çifte duken të papajtueshme në pamje të parë, por...

Mix4 orë më herët

Sa para na duhen për të qenë të lumtur?

Sa para na duhen për të qenë të lumtur? Ideja se “paratë nuk mund ta blenë dot lumturinë”, ka dominuar...

Mix14 orë më herët

Çfarë duhet të dini për sëmundjet e veshkave?

Sëmundja renale në fazën përfundimtare, e quajtur edhe sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare ose dështimi i veshkave, ndodh kur...

Mix14 orë më herët

Nga se shkaktohet zbokthi dhe cilën shampo duhet të përdorni?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme që bën që lëkura e kokës të bjerë. Nuk është ngjitëse apo serioze. Por...

Facebook