Lidhu me ne

Mix

Pse e kam barkun shumë të fryrë edhe pas lindjes?

Çfarë është diastaza recti?

Diastasis recti është ndarja e pjesshme ose e plotë e rectus abdominis, ose muskujt “six pack” sic njihen ndryshe, të cilët ndodhen në mes të barkut. Diastasis recti është shumë i zakonshëm gjatë dhe pas shtatzënisë. Kjo është për shkak se mitra shtrin muskujt në bark për të akomoduar fëmijën në rritje. Një studim zbuloi se deri në 60 përqind e grave mund të përjetojnë diastasis recti gjatë shtatzënisë ose pas lindjes.

Sidoqoftë, gjendja nuk kufizohet vetëm në shtatzëni. Mund të prekë këdo, duke përfshirë foshnjat e porsalindura dhe burrat. Në disa raste, mund të rezultojë nga ngritja e peshave të rënda ,kryerja e ushtrimeve të tepërta ose të pasigurta për barkun.

Cilat janë simptomat?

Simptoma më e zakonshme e diastasis recti është një gropë ose fryrje në stomak, veçanërisht kur tendosni ose kontraktoni muskujt e barkut. Simptomat shtesë përfshijnë:

dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës

qëndrim i keq

kapsllëk

fryrje

Shtatzënia

Gjatë shtatzënisë, mund të mos keni simptoma të dukshme pasi muskujt e barkut ndahen. Por gjatë tremujorit të dytë ose të tretë, mund të shihni një fryrje ose kreshtë që zhvillohet në bark. Mund të shfaqet sipër dhe poshtë barkut. Mund të jetë më e dukshme kur përpiqeni të përdorni muskujt e barkut për të qëndruar, ulur ose shtrirë.

Nëse përjetoni ndonjë dhimbje ekstreme të barkut, shpinës ose legenit, konsultohuni me mjekun menjëherë.

Pas lindjes

Pas lindjes, simptoma më e dukshme është një fryrje në zonën e barkut. Edhe pse nuk jeni më shtatzënë, mund të duket sikur jeni ende.

Mjeku ose terapisti fizik mund tju kontrollojë për diastasis recti duke përdorur një mjet matës të quajtur kaliper ose ultratinguj. Këto do t’u japin atyre një matje më të saktë. Mjeku ose terapisti fizik duhet gjithashtu të vlerësojë çdo boshllëk më të madh se dy gishta.

Cilat janë shkaqet?

Presioni i tepërt i brendshëm-abdominal shkakton diastasis recti. Gjatë shtatzënisë, muskujt e barkut dhe indet lidhëse shtrihen nga mitra në zgjerim. Ato ndihmohen nga hormonet e shtatzënisë, relaksina dhe estrogjeni. Shtytja gjatë lindjes gjithashtu mund të çojë në diastasis recti. Pritet që të ketë disa ndarje të barkut gjatë dhe pas shtatzënisë.

Në të kaluarën, indeksi i masës trupore (BMI), shtimi në peshë gjatë shtatzënisë, pesha e foshnjës dhe mosha e nënës konsideroheshin faktorë rreziku. Por një studim i vitit 2015 nuk gjeti asnjë lidhje midis këtyre faktorëve dhe grave shtatzëna që kishin pak a shumë gjasa të përjetojnë këtë gjendje.

Foshnjat e porsalindura ndonjëherë lindin me diastasis recti, veçanërisht nëse ato janë të parakohshme. Kjo për shkak se muskujt e tyre të barkut nuk janë plotësisht të zhvilluar dhe të lidhur. Gjendja zakonisht korrigjohet me kalimin e kohës.

Si trajtohet?

Shumica e grave do të përjetojnë disa ndarje të barkut gjatë shtatzënisë. Kjo mund të dobësojë trupin dhe të çojë në dhimbje të shpinës ose legenit. Mund t’ju duhet të vishni një lidhëse për mbështetje gjatë ditës. Gjithashtu, kujdesuni të bëni hapat më poshtë:

Shmangni çdo ngritje të rëndë ose tendosje të mëtejshme të muskujve të barkut deri pasi të keni lindur.

Praktikoni qëndrimin e mirë.

Mbështetni pjesën e poshtme të shpinës kur jeni ulur me një jastëk të vendosur pas jush.

Përkulni gjunjët, rrotullohuni dhe mbështetuni me krah kur ngriheni ose dilni nga shtrati.

Gjatë shtatzënisë, ju mund të vazhdoni të ushtroheni, por ndiqni ushtrime të modifikuara dhe të sigurta për shtatzëninë për diastasis recti.

Për disa gra, diastasis recti mund të korrigjohet pas lindjes pasi muskujt rifitojnë forcën. Nëse jeni ende duke përjetuar simptoma ose ndarje tetë javë pas lindjes, ushtrimet mund të ndihmojnë. Ju mund t’i kryeni ushtrimet në shtëpi, të punoni me një terapist fizik ose specialist të fitnesit pas lindjes.

Trajtimi pas lindjes për diastasis recti zakonisht përfshin ushtrime të legenit dhe muskujve të thellë të barkut. Gjithmonë kontrolloni me mjekun dhe merrni miratimin e tij përpara se të filloni të ushtroni pas lindjes. Pasi të keni marrë OK, ndiqni një stërvitje të specializuar për diastasis recti.

MË TEPËR

Kryesore4 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore 1.5 mln metër katrorë për portin e Durrësit

“Rama dhe bashkëvjedhësit e tij duan të fshehin paratë në parajsa fiskale”, denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore...

Mix4 orë më herët

Disa kuriozitete që mund të mos i keni ditur rreth dashurisë

A e dini se dashuria është vërtet e “verbër”? Dhe se burrat kanë më shumë të ngjarë të thonë “Të...

Mix5 orë më herët

3 shenjat e Horoskopit që janë dominante në një lidhje dashurie

Gjëja më e rëndësishme në një lidhje të sukseshme është gjetja e partneri që ju përshtatet. Dhe kur flasim për...

Mix5 orë më herët

Cilat fruta kanë pak sheqer?

Frutat përmbajnë dy lloje sheqeri: fruktozë dhe glukozë. Pra, cilat fruta kanë pak sheqer? Frutat janë një mënyrë e shëndetshme për...

Mix5 orë më herët

Kur është koha për një njohje të re pas ndarjes?

Cili është momenti më i mirë për një njohje të re pas ndarjes? Ndarjet rrallëherë janë të lehta dhe shpesh...

Mix5 orë më herët

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë Aknet janë një sëmundje e lëkurës që prek shumë...

Mix5 orë më herët

Cilët janë çiftet perfekte sipas Horoskopit ?

Të lindur për njëri-tjetrin, këto janë çiftet perfekte sipas Horoskopit Disa çifte duken të papajtueshme në pamje të parë, por...

Mix5 orë më herët

Sa para na duhen për të qenë të lumtur?

Sa para na duhen për të qenë të lumtur? Ideja se “paratë nuk mund ta blenë dot lumturinë”, ka dominuar...

Mix15 orë më herët

Çfarë duhet të dini për sëmundjet e veshkave?

Sëmundja renale në fazën përfundimtare, e quajtur edhe sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare ose dështimi i veshkave, ndodh kur...

Mix15 orë më herët

Nga se shkaktohet zbokthi dhe cilën shampo duhet të përdorni?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme që bën që lëkura e kokës të bjerë. Nuk është ngjitëse apo serioze. Por...

Facebook