Lidhu me ne

Mix

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm.

Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi.

Për më tepër, vezët janë burimi potencial për të rritur marrjen ditore të proteinave. Ka disa efekte në trup nëse konsumoni një vezë çdo ditë për mëngjes.

Ju mbajnë të ngopur për një kohë më të gjatë

Konsumimi i vezës për mëngjes është i dobishëm në krahasim me bukën e thekur ose drithërat. Yndyra dhe proteina në vezë ruajnë nivelin e energjisë dhe ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë.

Janë burim i proteinave

Vezët konsiderohen si burimi më i mirë i proteinave. Konsumi i vezëve për mëngjes siguron të gjitha aminoacidet thelbësore që ne zakonisht marrim nga dieta e përditshme.

Humbja e peshës

Vezët gjithashtu përshpejtojnë procesin e humbjes së peshës. Nëse konsumoni vezë për mëngjes, atëherë veza siguron ndjesinë e ngopjes. Kjo do të zvogëlojë rrezikun e ngrënies së tepërt. Prandaj ndihmon në humbjen e peshës.

Forcon sistemin imunitar

Vezët përmbajnë gjithashtu një lëndë ushqyese selen që përmirëson sistemin imunitar dhe rregullon hormonin e tiroides. Për më tepër, konsumi i vezës për mëngjes parandalon infeksionet dhe ndërton një sistem të fortë imunitar.

Mbron trurin tuaj

Vezët janë gjithashtu të dobishme për trurin. Veza përmban lëndën ushqyese thelbësore të quajtur kolinë, të cilat promovojnë shëndetin e trurit. Për më tepër, mungesa e kolinës rrit rrezikun e demencës.

MË TEPËR

Kryesore5 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore 1.5 mln metër katrorë për portin e Durrësit

“Rama dhe bashkëvjedhësit e tij duan të fshehin paratë në parajsa fiskale”, denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore...

Mix5 orë më herët

Disa kuriozitete që mund të mos i keni ditur rreth dashurisë

A e dini se dashuria është vërtet e “verbër”? Dhe se burrat kanë më shumë të ngjarë të thonë “Të...

Mix5 orë më herët

3 shenjat e Horoskopit që janë dominante në një lidhje dashurie

Gjëja më e rëndësishme në një lidhje të sukseshme është gjetja e partneri që ju përshtatet. Dhe kur flasim për...

Mix5 orë më herët

Cilat fruta kanë pak sheqer?

Frutat përmbajnë dy lloje sheqeri: fruktozë dhe glukozë. Pra, cilat fruta kanë pak sheqer? Frutat janë një mënyrë e shëndetshme për...

Mix5 orë më herët

Kur është koha për një njohje të re pas ndarjes?

Cili është momenti më i mirë për një njohje të re pas ndarjes? Ndarjet rrallëherë janë të lehta dhe shpesh...

Mix5 orë më herët

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë Aknet janë një sëmundje e lëkurës që prek shumë...

Mix5 orë më herët

Cilët janë çiftet perfekte sipas Horoskopit ?

Të lindur për njëri-tjetrin, këto janë çiftet perfekte sipas Horoskopit Disa çifte duken të papajtueshme në pamje të parë, por...

Mix6 orë më herët

Sa para na duhen për të qenë të lumtur?

Sa para na duhen për të qenë të lumtur? Ideja se “paratë nuk mund ta blenë dot lumturinë”, ka dominuar...

Mix15 orë më herët

Çfarë duhet të dini për sëmundjet e veshkave?

Sëmundja renale në fazën përfundimtare, e quajtur edhe sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare ose dështimi i veshkave, ndodh kur...

Mix15 orë më herët

Nga se shkaktohet zbokthi dhe cilën shampo duhet të përdorni?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme që bën që lëkura e kokës të bjerë. Nuk është ngjitëse apo serioze. Por...

Facebook