Lidhu me ne

Mix

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave

Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që kanë veshka të shëndetshme. Gjithashtu përshpejton zhvillimin e sëmundjes. Një nga arsyet e mundshme mund të jetë rritja e proteinave inflamatore që shkaktojnë proceset autoimune.

2.Diabet

Depresioni rrit nivelin e hormoneve të stresit dhe ata, nga ana tjetër, mund të ndikojnë në nivelet e sheqerit në gjak dhe rezistencën e insulinës. Kjo lidhje funksionon në të dy mënyrat, dhe njerëzit me diabet kanë më shumë gjasa të vuajnë nga depresioni.

3.Rrezik për atak kardiak

Njerëzit që vuajnë nga depresioni mund të përjetojnë presion të lartë të gjakut dhe një rrahje të shtuar të zemrës. Kjo e gjitha mund të çojë në sëmundje të zemrës. Hormonet e stresit që përmendëm më parë gjithashtu mund të kenë një efekt negativ në zemër.

4.Dhimbje shpine

Sigurisht, dhimbja e shpinës nuk është gjithmonë e lidhur me depresionin. Qëndrimi i keq dhe muskujt e dobët janë arsyet më të zakonshme për këtë. Por gjëja është që depresioni mund të shkaktojë dhimbje kronike. Mund të ndodhë për shkak të inflamacionit si një përgjigje e trupit ndaj depresionit.

5.Probleme me memorien dhe dhimbje koke

Depresioni mund të shkaktojë humbje dhe konfuzion të kujtesës afatshkurtër. Kjo gjendje i bën njerëzit të harrojnë dhe pengon aftësinë e tyre për t’u përqendruar. Mund të sjellë gjithashtu një dhimbje koke kronike, e cila quhet “dhimbje koke e tensionit”. Ajo vjen në formën e pulsimeve të lehta kryesisht rreth vetullave.

MË TEPËR

Mix8 orë më herët

Çfarë duhet të dini për sëmundjet e veshkave?

Sëmundja renale në fazën përfundimtare, e quajtur edhe sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare ose dështimi i veshkave, ndodh kur...

Mix8 orë më herët

Nga se shkaktohet zbokthi dhe cilën shampo duhet të përdorni?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme që bën që lëkura e kokës të bjerë. Nuk është ngjitëse apo serioze. Por...

Mix9 orë më herët

Tom Holland largohet nga rrjetet sociale: Po ndikon në shëndetin tim mendor

Tom Holland ka deklaruar së fundmi se do të bëjë  një pushim nga rrjetet sociale sepse ndikojnë në gjendjen e...

Mix9 orë më herët

Si lidhen diabeti, depresioni dhe sëmundjet e veshkave?

Diabeti, depresioni dhe sëmundja e veshkave janë kushte të veçanta, por ato kanë një lidhje. Ato shpesh ndodhin së bashku....

Mix9 orë më herët

A është çokollata e zezë e mirë për shëndetin!

Njerëzit kanë konsumuar çokollatë për qindra vjet. Në shumicën e kësaj kohe, ajo erdhi në formën e kakaos së lëngshme,...

Radar9 orë më herët

Dështon koncerti i Noizyt dhe Erion Veliajt/ Ikin dritat, qytetarët thërrasin: Rama ik!

Janë fikur dritat në koncertin e reperit Noizy, mikut të ngushtë të Erion Veliajt, i cili ka lënë sheshin Nënë...

Kioske10 orë më herët

Pastaj Edi tha: ‘Dua të bëj diçka me histori’. Dhe kështu lindi gjigandi

Pastaj Edi tha: ‘Dua të bëj diçka me histori’. Dhe kështu lindi gjigandi Një metaforë banale. Kështu e quan kullën-Skënderbe...

Kryesore10 orë më herët

PD, 5 pyetje për inceneratorët: SPAK i di përgjigjet, por ato çojnë aq lart, sa prokurorët nuk shkojnë dot

PD, 5 pyetje për inceneratorët: SPAK i di përgjigjet, por ato çojnë aq lart, sa prokurorët nuk shkojnë dot Anëtari...

Aktualitet10 orë më herët

Indeksi, përkeqësohet cilësia e të jetuarit në Tiranë, mbetet i fundit në Europë

Tirana ka vijuar të përkeqësojë renditjen si kryeqyteti me cilësinë më të keqe për të jetuar në Europë edhe gjatë...

Kritike10 orë më herët

Shkolla e spitale lyer bukur, pa mësues dhe mjekë cilësorë!

Shkolla e spitale lyer bukur, pa mësues dhe mjekë cilësorë! Pse duhet ky shtet?! Nga Erion Dasho. Premtimi i ministres...

Facebook